Gry

Te roboty fabryczne mogą wskazać drogę do przyszłości 5G

Może ludzie nie byli jako pierwsi użytkownicy 5G.

W firmie Bosch Rexroth w Bawarii w Niemczech roboty kołowe, które poruszają się między maszynami produkcyjnymi i ramionami robotów, które pomagają w podnoszeniu i łączeniu komponentów, mają niezwykłą nową funkcję – modemy 5G.

Oddział firmy Bosch, który sprzedaje zaawansowane urządzenia produkcyjne, postrzega 5G jako wielki przyszły trend – i to nie tylko do gier czy superszybkiego pobierania filmów. Firma opracowała modułową linię produkcyjną, w której każdy element wyposażenia – plus wysoce precyzyjne elektronarzędzia – jest połączony przez 5G.

Nowy standard bezprzewodowy może wydawać się dotychczas rozczarowujący dla użytkowników smartfonów, ale nie bez powodu zyskuje zwolenników w niektórych fabrykach, budynkach biurowych i zdalnych miejscach pracy. 5G obiecuje niesamowicie szybkie prędkości pobierania – do 10 gigabitów na sekundę, około 20 razy szybsze niż obecne sieci – które mogą zapewnić wirtualną rzeczywistość smartfonom i innym gadżetom mobilnym.

Jednak najwyższe prędkości 5G działają tylko na niektórych typach nadajników, a zbudowanie sieci zajmie operatorom bezprzewodowym. Oznacza to dotychczas nierówną i niespójną wydajność smartfonów 5G.

Jednak wewnątrz fabryki lub magazynu prywatna sieć bezprzewodowa może zagwarantować zasięg. Nowy standard zapewnia również opóźnienia rzędu milisekund, w porównaniu z około 50 milisekundami dla obecnych sieci, a także wysoką niezawodność i możliwość jednoczesnego łączenia się wielu tysięcy urządzeń.

Obraz może zawierać: Dźwig budowlany

Przewodnik WIRED po robotach

Wszystko, co chciałeś wiedzieć o miękkich, twardych i niemoralnych automatach.

Gunther May, szef działu technologii i innowacji w dziale automatyki i elektryfikacji firmy Bosch Rexroth, mówi, że dodanie szybkich łączy bezprzewodowych do robotów i innego sprzętu umożliwia ich dokładniejszą koordynację i kalibrację, pomaga przewidywać kosztowne awarie i przestoje oraz umożliwia tworzenie zaawansowanych oprogramowanie, w tym sztuczna inteligencja, które ma być zainstalowane w celu zwiększenia ich możliwości. Roboty firmy obsługujące 5G to prototypy, ale Bosch Rexroth planuje udostępnić je klientom w 2021 roku.

Aby zaaranżować i zoptymalizować zachowanie całej hali produkcyjnej, „chcesz mieć stałe, ciągłe połączenie” – mówi May. 5G zawiera kilka funkcji, które czynią go bardziej niezawodnym niż istniejące rozwiązania bezprzewodowe, w tym schematy szybkiego odzyskiwania utraconych pakietów oraz sposoby routingu danych w wąskich gardłach sieci. „Mieliśmy łączność bezprzewodową [in the factory] wcześniej, głównie Wi-Fi, ale jeśli chodzi o niezawodność, to nie jest wystarczająco dobre ”- mówi.

Niezawodność to oczywiście ważna sprawa w produkcji. Kilka upuszczonych paczek może nie mieć znaczenia w biurach lub domach, ale może oznaczać, że robot przegapi sygnał lub nawet zatrzyma się, co spowoduje kosztowne zatrzymanie produkcji.

Prywatne sieci 5G również zapewniają znaczne korzyści w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ przepustowość nie musi być współużytkowana i można zastosować dodatkowe szyfrowanie. Firma obsługująca prywatną sieć 5G powinna być w stanie dokładnie monitorować wszystkie dane, które przez nią przechodzą. W Stanach Zjednoczonych, a także w Niemczech, które są ośrodkiem zaawansowanej technologicznie produkcji, firmy mogą kupować prawa do widma, aby zbudować sieć inną niż sieci operatorów bezprzewodowych.

Kilka niemieckich firm, w tym BMW, Volkswagen i Lufthansa, testuje prywatne sieci 5G, zanim niektórzy z krajowych operatorów bezprzewodowych uruchomią własne.

Inne firmy budujące prywatne sieci 5G to firmy wydobywcze, takie jak Sandvik Mining and Rock Technology, z siedzibą w Szwecji, które wykorzystują tę technologię do zdalnej obsługi sprzętu. Innym wczesnym odbiorcą jest fińska firma Konecranes, która produkuje ciężkie maszyny dla żeglugi, leśnictwa, przemysłu naftowego i gazowego oraz innych gałęzi przemysłu.

Poza produkcją Matt Melester, starszy wiceprezes CommScope, firmy sieciowej, mówi, że szpitale będą zainteresowane tworzeniem prywatnych sieci 5G – do monitorowania pacjentów, zbierania danych z coraz bardziej zaawansowanych instrumentów, a nawet do rehabilitacji w wirtualnej rzeczywistości. Ale Melester, autor niedawnego raportu branżowego na temat potencjału prywatnych sieci 5G, twierdzi, że nie wszystkie firmy wymagają tak szybkich połączeń.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook