Różności i nowinki technologia

Ten mikroskopijny Star Trek Voyager z nadrukiem 3D może się samodzielnie poruszać

Fizycy z Uniwersytetu w Leiden wydrukowali w 3D miniaturową wersję statku kosmicznego klasy Intrepid z Star Trek (przez PC Gamer). Pomysł na malutki statek kosmiczny jest prawdopodobnie czymś, czego nie rozważałeś poza fabułą Star Trek epizod, ale ten model mikroskopowy jest w rzeczywistości częścią większego eksperymentu badawczego, który fizycy opublikowali w czasopiśmie naukowym Miękka materia.

Statek o długości pięciu mikrometrów wygląda jak USS Voyager i został poddany mikrodrukowi przez fizyków do badań mikropływania. W przeciwieństwie do silników impulsowych i napędu warp swojego telewizyjnego odpowiednika, ten Voyager jest napędzany przez ciecz w wyniku reakcji chemicznych zachodzących między jego platynową powłoką a roztworem nadtlenku wodoru, w którym umieścili go fizycy. W artykule zauważono, że w badaniach tych zwykle wykorzystuje się modele w kształcie kuli do testów. , więc bardziej zewnętrzne kształty, które tu widzisz, miały dawać różne wyniki i przesuwać granice drukarki 3D naukowców w tym procesie.

Pozostałe odmiany microswimmer objęte eksperymentem.
: Soft Matter Journal

Mikro pływaki to szeroka kategoria naukowa używana do sortowania organizmów i obiektów poruszających się w cieczach. Bakterie lub twoje białe krwinki można uznać za mikropływy, ale tak samo jak syntetyczne obiekty stworzone do badań, takie jak maleńki Voyager lub model 3DBenchy (holownik często używany do testowania drukarek 3D), który fizycy z Leiden również uwzględnili w swoich testach.

Badanie ruchu syntetycznych mikropływaków ma dostarczyć wglądu w ich naturalne odpowiedniki, ale futurolodzy wyobrażali sobie również możliwą przyszłość, w której syntetyczni mikropływacze mogą być częścią ukierunkowanych systemów dostarczania leków i innych terapii. Na razie ten artykuł w czasopiśmie prowadzi do skromniejszych wniosków: modele 3D wykonane mikrodrukiem mogą być potencjalnie użyteczne w dalszych eksperymentach, a zastosowane nietypowe kształty mogą oferować możliwość uzyskania bardziej „zaprojektowanych” typów ruchu z mikropływaków niż tradycyjne kule i cylindry. .

Co dla mnie najważniejsze, fajnie jest wyobrazić sobie małe statki kosmiczne i łodzie podróżujące po twoim ciele jak coś z Przestrzeń wewnętrzna lub Osmosis Jones. Naukowcy mogą nie być w stanie jednoznacznie powiedzieć tego w swoich badaniach, ale jestem pewien, że też o tym myśleli.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook