Różności i nowinki technologia

Teraz możesz egzekwować swoje prawa do prywatności za pomocą jednego kliknięcia w przeglądarce

Teraz możesz egzekwować swoje prawa do prywatności za pomocą jednego kliknięcia w przeglądarce

Każdy, kto pamięta Do Not Track – inicjatywę, która miała umożliwić użytkownikom przeglądarek odzyskanie prywatności w sieci – wie, że to niepowodzenie. Strony internetowe nie tylko go ignorowały, ale korzystanie z niego prawdopodobnie sprawiało, że ludzie byli mniej prywatni, ponieważ wyróżniali się. Teraz obrońcy prywatności powrócili z nową specyfikacją i tym razem sprowadzili prawników.

Pod maską specyfikacja, znana jako Globalna kontrola prywatności, działa prawie tak samo, jak w przypadku Do Not Track. Mały nagłówek HTTP informuje witryny, że odwiedzający nie chce, aby ich dane były sprzedawane. Tym razem dużą różnicą jest uchwalenie Ustawy o ochronie prywatności konsumentów w Kalifornii i, być może, Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych w Europie, które dają konsumentom szerokie prawa w zakresie wykorzystania ich prywatnych informacji.

Obecnie mieszkańcy Kalifornii, którzy nie chcą, aby witryny internetowe sprzedawały ich dane, muszą zarejestrować swój wybór w każdej witrynie, często za każdym razem, gdy ją odwiedzają. To denerwujące i czasochłonne. Ale prawo kalifornijskie w szczególności uwzględnia „globalną kontrolę prywatności włączoną przez użytkownika, taką jak wtyczka do przeglądarki lub ustawienia prywatności”, które sygnalizują wybór. To właśnie robi Globalna Kontrola Prywatności – lub GPG -.

„Celem tych starań jest pomoc w zdefiniowaniu mechanizmu, który mógłby początkowo spełnić wymóg CCPA dotyczący„ globalnej kontroli prywatności ”- powiedział Ashkan Soltani, badacz prywatności, który pomógł poprowadzić inicjatywę. Powiedział jednak, że GPC „można rozszerzyć na inne przepisy dotyczące prywatności, takie jak GDRP, jeśli decydenci uznają je za odpowiednie do wykonywania tych praw w tych jurysdykcjach”.

Only Brave (na razie)

Jak dotąd producent przeglądarki Brave jest jedynym deweloperem, który zobowiązał się do wdrożenia kontroli. Brave powiedział w środę, że kontrola jest już w fazie próbnej w nocnych lub beta kompilacjach wersji na komputery stacjonarne i Androida, a implementacja iOS jest oczekiwana, gdy propozycja zbliży się do standardu. Po zaimplementowaniu w tej wersji formant będzie „domyślnie włączony i nie będzie można go skonfigurować”.

W międzyczasie programista Firefox, Mozilla, wyraził bardziej wstępne poparcie. Twórca przeglądarki nie wskazał, że wbuduje mechanizm kontroli w przeglądarkę. W oświadczeniu towarzyszącym ogłoszeniu GPC, Selena Deckelmann, wiceprezes Firefox Desktop, powiedziała: „Mozilla z przyjemnością wspiera inicjatywę Global Privacy Control. Prawa ludzi do danych muszą być uznawane i szanowane, a to jest krok we właściwym kierunku. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z resztą społeczności standardów internetowych, aby zapewnić wszystkim te zabezpieczenia ”.

Inni zwolennicy GPC to The New York Times, The Washington Post, Financial Times, Automattic (WordPress.com i Tumblr), Glitch, DuckDuckGo, Brave, Mozilla, Disconnect, Abine, Digital Content Next, Consumer Reports i Electronic Frontier Foundation .

Oprócz korzystania z nieopublikowanej wersji Brave, która obsługuje GPC, użytkownicy mogą również włączyć sterowanie za pomocą jednego z tych rozszerzeń przeglądarki. Bez jednego z tych mechanizmów w górnej części witryny GPC będzie wyświetlana czerwona kropka i słowa „Nie wykryto sygnału GPC”. Po użyciu przeglądarki lub wtyczki obsługującej GPC górna część witryny będzie wyglądać następująco:

Ponieważ niepowodzenie funkcji Do Not Track wciąż jest niezapomniane, nie ma gwarancji, że GPC wypadnie lepiej, zwłaszcza że walczy z reklamodawcami, którzy pragną gromadzić i sprzedawać cenne dane użytkowników. Jedną z rzeczy, które GPC może mieć na swoją korzyść, jest wsparcie prawników. Wśród nich jest prokurator generalny Kalifornii Xavier Becerra.

„Ten proponowany standard jest pierwszym krokiem w kierunku znaczącej globalnej kontroli prywatności, która ułatwi konsumentom korzystanie z ich praw do prywatności w Internecie” – napisał. „Zachęcamy CA DOJ, aby zobaczyć, jak społeczność technologiczna opracowuje globalną kontrolę prywatności w celu wspierania CCPA i praw konsumentów do prywatności”.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook