Nowości

The North Face Flight Vectiv to buty trailowe z włókna węglowego Speedy

Jeszcze przed Rozpoczęła się pandemia Covid-19, a aktywność na świeżym powietrzu stała się jednym z najbezpieczniejszych sposobów ćwiczeń, a bieganie w terenie zyskało na popularności. W raporcie opublikowanym w lutym 2020 r. Stowarzyszenie Przemysłu Sportu i Fitness odnotowało średnio 8-procentowy wzrost liczby uczestników biegów przełajowych rok do roku.

Potem, gdy coraz więcej osób trafiało na szlaki podczas długich miesięcy globalnej blokady 2020, biegacze zaczęli rejestrować nowe najszybsze znane czasy. W żargonie biegowym nazywany FKT, to rekord prędkości na konkretnej trasie szlaku z zaznaczonym początkiem i końcem. W rzeczywistości rok 2020 był rokiem wybuchu dla ustawiania FKT na szlakach na całym świecie.

Możliwe, że 2021 okaże się jeszcze szybszy. Technologia, która pomogła biegaczom szosowym zwiększyć prędkość, przedostaje się na ziemię: buty z płytkami z włókna węglowego osadzonymi pod stopami. Dzięki zastosowaniu wkładki wykonanej ze stabilizującej płytki z włókna węglowego otoczonej wyjątkowo lekką pianką, te buty mogą zmniejszyć odchylenia w kształcie biegacza podczas długich biegów, aby zmniejszyć straty energii. Sztywność płyty ma również inną zaletę, ponieważ wielu biegaczy twierdzi, że zapewnia ona rodzaj sprężyny napędowej.

Nowy Flight Vectiv kosztuje 199 USD.

: Studio Fotograficzne Ivey

Dziś The North Face debiutuje Flight Vectiv, butem do biegania w terenie z wewnętrzną płytką z włókna węglowego. Został zaprojektowany przy udziale elitarnych biegaczy ultra i łączy lekką konstrukcję z wytrzymałością wymaganą od butów trailowych.

Silna konkurecja

Ponieważ dają zawodnikom przewagę konkurencyjną, używanie w wyścigach butów wyposażonych w płyty z włókna węglowego jest przedmiotem kontrowersji. Jeszcze rok temu biegacze na całym świecie kwestionowali rozsądek decyzji dopuszczenia takich butów na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Konkurencyjni biegacze wszędzie zaciekle debatowali, czy buty powinny być legalne w wyścigach, czy też były tylko formą „mechanicznego dopingu”. W 2017 roku WIRED odkrył, że używanie butów Nike Vaporfly wyposażonych w włókna węglowe podczas prawdziwego maratonu skróciło czas biegaczy.

Decyzja o dopuszczeniu butów z włókna węglowego do udziału w igrzyskach olimpijskich wprowadziła producentów w stan paniki, ponieważ wszyscy ścigali się, aby opracować własne wersje na czas igrzysk w Tokio, gdzie ich składy sponsorowanych sportowców rywalizowałyby ramię w ramię.

Byłem podekscytowany, widząc, jak to wszystko się rozgrywa, i angażując się w gorące i okrągłe dyskusje na temat tego, co naprawdę uczynił cię szybkim – jeśli był to trening, biologia, sprzęt lub rozmiar serca psa. Ale to było w zeszłym roku. Od tego czasu igrzyska olimpijskie w Tokio są opóźnione, a miliony Amerykanów, zdesperowanych w poszukiwaniu aktywności i bezpiecznej rozrywki, wyszły na szlaki.

Rock and roll

Aby pomóc w testowaniu i opracowywaniu nowego buta trailowego, The North Face współpracował z elitarnymi biegaczami ultra, takimi jak Kaytlyn Gerbin i Dylan Bowman. Firma przekazała również prototypową parę Coree Wolteringowi, czarnemu i gejowskiemu biegaczowi ultra, który jest jedną z najbardziej zróżnicowanych twarzy w niezbyt zróżnicowanym sporcie. Woltering ustawił FKT na 1147 mil historycznego szlaku epoki lodowcowej w stanie Wisconsin, w szczytowym momencie protestów Black Lives Matter zeszłego lata. (Oglądałem też Woltering w Najcięższy wyścig świata: Eco-Challenge Fiji, jako członek pierwszego całkowicie czarnego zespołu pokazu). W sumie 14 sportowców z North Face ustawiło FKT w różnych prototypach Vectiv.

Te buty są przeznaczone do biegania po szlakach, zdobywania szczytów i trudnego terenu.

: Mathis Dumas

Kilka tygodni przed startem The North Face wysłał mi parę do wypróbowania. Zamówiłam je w damskich 8,5, większych od mojej ulicy, czyli 7,5, i dobrze pasują do pary skarpetek Balega (więcej o tym później). Sznurowałem je z niepokojem, mając nadzieję, że sztywne włókno węglowe i płyta kompozytowa nie sprawią, że potknę się i nie upadnę, gdy wyszedłem z domu i pobiegłem chodnikiem do parku.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook