GryRTVTelefony

ThinkPad X12 Odłączany przegląd: najnowsze podejście Lenovo do Surface Pro

Możesz ustawić większość modeli ThinkPad z ostatnich kilku lat, a przeciętny nabywca laptopa może mieć trudności z rozróżnieniem między nimi. Lenovo ma wygląd, charakter i funkcje swojej linii biznesowej premium, aż do nauki, i przyciągnęła tym samym rzeszę oddanych fanów.

W ciągu ostatniego roku Lenovo podjęło kilka prób przeniesienia pakietu ThinkPad do mniej tradycyjnych, bardziej przenośnych formatów, od cienkiego jak brzytwa X1 Nano do drogiego, ale przełomowego X1 Fold. Dzięki odłączanemu ThinkPad X12 firma po raz kolejny bezpośrednio celuje w linię Microsoft Surface Pro. Jak zapewne domyśliłeś się z jego nazwy, X12 Detachable to 12,3-calowy tablet z systemem Windows firmy ThinkPad i wyglądający jak ThinkPad z odłączaną klawiaturą.

Kiedy zdasz sobie sprawę z tych informacji, niewiele rzeczy w X12 Detachable Cię zaskoczy. Ma wiele takich samych mocnych stron, jak jego rodzeństwo ThinkPad, w tym migawkę aparatu, dyskretne zatrzaski, wypustkę klawiatury i czarno-czerwoną kolorystykę, którą fani ThinkPada znają i pokochają. Ma również pewne unikalne wady, które są nieodłącznie związane z jego obudową – mały ekran, płytka klawiatura, ograniczona liczba portów i tak dalej. Ale jeśli szukasz odłączanego komputera z funkcjami biznesowymi i mocnymi specyfikacjami, nie ma powodu, dla którego X12 Detachable nie powinien znajdować się na Twojej liście.

Kupowanie przenośnej, odłączanej maszyny czasami oznacza kompromis w zakresie specyfikacji i wydajności, ale z pewnością tak nie jest w tym przypadku. X12 Detachable jest wyposażony w najnowsze procesory 11. generacji firmy Intel i działa w systemie Windows 10 Pro. Model podstawowy ma sugerowaną cenę detaliczną 1819 USD, ale obecnie kosztuje 1091 USD. (Tak właśnie oblicza ceny Lenovo – nie myśl o tym zbyt mocno). Jest wyposażony w procesor Core i3-1110G4, 8 GB pamięci RAM (lutowanej) i 256 GB pamięci. Testuję droższy model Core i5 z 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci, który obecnie kosztuje 1331,40 USD.

Najbardziej porównywalne modele Surface Pro 7 Plus kosztują obecnie odpowiednio 849,99 USD i 1399,99 USD. Ceny te są jednak zwodnicze, ponieważ wszystkie modele X12 Detachable obecnie wymienione w witrynie Lenovo zawierają w pudełku rysik i osłonę klawiatury; trzeba je kupić osobno dla Surface Pro 7 Plus i dodają co najmniej dodatkowe 99,99 $ i 97,49 $ do ceny. Oznacza to, że mój model X12 jest w rzeczywistości o kilkaset dolarów tańszy niż najbardziej porównywalny Surface Pro (który również ma mniej pamięci).

Core i5-1130G7 w mojej jednostce testowej oferuje różne udogodnienia z linii 11. generacji, w tym potężną zintegrowaną grafikę Intel Xe oraz obsługę Thunderbolt 4 i Wi-Fi 6. Korzystanie z niego było dobrym, płynnym doświadczeniem: nie mogę sobie wyobrazić że każdy, kto używa X12 do standardowej pracy z kartami Chrome, przesyłaniem strumieniowym, połączeniami Zoom itp., Napotka problemy z wydajnością. Wentylator ThinkPada działał konsekwentnie podczas mojego użytkowania, ale nie był na tyle głośny, aby był uciążliwy, a urządzenie nigdy się nie nagrzewało.

ThinkPad X12 Odłączana podpórka z lewej strony z bliska.

Klawiaturę mocuje się magnetycznie – bardzo łatwo ją założyć i zdjąć.

To nie jest laptop, którego chciałbyś używać do wszelkiego rodzaju ciężkich gier, ale grafika Iris Xe może pomóc w lżejszej pracy twórczej. Użyłem urządzenia do przetwarzania i lekkiej edycji partii zdjęć i chociaż nie było to najsprytniejsze doświadczenie, jakie kiedykolwiek miałem, było to wykonalne dla moich potrzeb amatorskich. Każdy, kto wykonuje profesjonalne prace graficzne, powinien oczywiście rozważyć system z GPU.

Klawiatura i pióro X12 są w porządku i należą do lepszych akcesoriów, których używałem z odłączanymi komputerami. Rysik, który znajduje się w poręcznej pętli po prawej stronie klawiatury, nie sprawiał mi żadnych problemów i ma dwa przyciski, które możesz przypisać do swoich upodobań w oprogramowaniu Lenovo Pen Settings. Klawisze są nieco ciasne i płaskie, jak to często bywa w przypadku klawiatur typu folio, ale ogólnie pisanie było wygodne. Są też podświetlane, czego nie widać na każdej odłączanej klawiaturze.

Touchpad jest trochę mały (często uderzam w zatrzaski podczas przewijania) i nie jest najbardziej płynny, ale jest to również normalne dla kursu z tego rodzaju urządzeniem. Jeśli nie lubisz touchpada, możesz użyć TrackPointa na środku klawiatury.

Logo ThinkPad w prawym dolnym rogu odłączanej klawiatury ThinkPad X12.

Wprowadzanie i wyjmowanie pióra z pętli jest trochę kłopotliwe, ale nigdy nie martwiłem się, że go zgubię.

Odłączana klawiatura ThinkPad X12 widziana z góry.

Fn + Space przełącza podświetlenie.

Inną częścią obudowy, którą warto zwrócić uwagę, jest wyświetlacz 1920 x 1280. Podobnie jak linia Surface Pro, X12 ma proporcje 3: 2, co jest moim ulubionym współczynnikiem proporcji (tak, mam ulubiony). Jest znacznie bardziej pojemny niż tradycyjny wyświetlacz 16: 9, zapewniając zauważalnie więcej miejsca w pionie. Górne i boczne ramki są masywne, co może zniechęcić niektórych, ale jest to zrozumiałe, ponieważ urządzenie ma również regularnie działać jako tablet (i potrzebujesz czegoś do trzymania).

Sam panel też jest całkiem ładny. Robi się przyzwoicie jasny, osiągając maksimum przy 380 nitach w moich testach, co powinno wystarczyć do użytku na zewnątrz i w innych jasnych ustawieniach (pod warunkiem, że nie wykonujesz pracy twórczej). Obejmuje 73 procent widma DCI-P3, co jest porównywalne z tym, co widzieliśmy z Surface Pro 7 Plus. Filmy i strony internetowe wyglądały świetnie, z jasnymi kolorami i niezbyt odblaskowymi.

X12 ma wiele nowoczesnych funkcji bezpieczeństwa, które będą interesujące głównie dla klientów biznesowych. Dostępny jest czytnik linii papilarnych typu match on-chip, który umożliwia rejestrację, przechowywanie i uwierzytelnianie w samym czujniku, a także chip dTPM 2.0 i samonaprawiający się BIOS Lenovo, który Lenovo gwarantuje, że „odzyska i samonaprawi się” gdy jest uszkodzony lub złośliwie zaatakowany ”. Podobnie jak poprzednie ThinkPady, X12 ma również kamerę na podczerwień, która obsługuje rozpoznawanie twarzy Windows Hello i zawiera fizyczną migawkę, która blokuje ją w celu zachowania prywatności. Zauważę, że migawka jest trochę mała i trudna do zamiany w tę iz powrotem, nawet małymi palcami. (Nie ma też przesłony dla kamery skierowanej do tyłu).

Odłączany ThinkPad X12 widziany z tyłu, pochylony w lewo.

Podpórka jest dość solidna i w ogóle się nie ślizga.

Jednym z obszarów, w którym Lenovo pozostaje w tyle za Microsoftem, jest możliwość aktualizacji. Surface Pro 7 Plus jest wyposażony w wymienny dysk SSD, do którego jest łatwy dostęp. Dysk SSD X12 jest bardzo trudny do zdobycia, a zrobienie tego prawdopodobnie spowodowałoby utratę gwarancji, zgodnie z analizą ekspertów z Tom’s Hardware. Prawdopodobnie nie będzie to decydujący czynnik dla większości konsumentów, ale może być ważnym czynnikiem dla niektórych użytkowników biznesowych.

X12 odłączany ma dość małą baterię 42 Wh. Byłem więc mile zaskoczony, widząc, jak długo to trwało – zwłaszcza od czasu, gdy X1 Fold, ostatni testowany przeze mnie tablet ThinkPad, ładował się średnio poniżej pięciu godzin. Z ekranem o jasności około 200 nitów, używając X12 jako mojego codziennego sterownika dla kart Chrome, przesyłania strumieniowego Spotify, połączeń Zoom itp., Średnio ładowałem około siedmiu godzin i 50 minut. Dotyczy to tego, co mój kolega Tom Warren wyciągnął z Surface Pro 7 Plus, a to oznacza, że ​​zbliżasz się do pełnego dnia z X12, jeśli twoje obciążenie pracą jest podobne do mojego.

Myślę, że Lenovo zrobiło to, co zaplanowało, z odłączanym ThinkPadem X12. Urządzenie to stanowi wyraźną podstawę dla siebie jako system z wydajnością, jakością wykonania i funkcjami biznesowymi ThinkPada w wyjątkowo przenośnej i wszechstronnej obudowie. Jego słabości nie są katastrofami i nie są obszarami, w których inne urządzenia odłączalne radzą sobie znacznie lepiej. Ma też kilka wyjątkowych korzyści, w tym pakiet funkcji biznesowych Lenovo oraz dołączoną klawiaturę i rysik.

Porównując X12 z Surface Pro 7 Plus, ten ostatni czynnik jest tym, co naprawdę przypieczętowuje interes. Zalety odpowiednich funkcji korporacyjnych obu laptopów i korzyści związane z możliwością aktualizacji będą prawdopodobnie różne w różnych firmach. Ale dla konsumenta takiego jak ja fakt, że potrzebne akcesoria są wliczone w cenę X12, sprawia, że ​​jest to znacznie lepsza oferta niż jego konkurent Microsoftu bez zbyt wielu wad. A jeśli jesteś fanem ThinkPada, który liczył na zdolny, odłączany komputer ze wszystkimi ulubionymi funkcjami, Twoje życzenie z pewnością się spełniło.

Fotografia: Monica Chin / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook