Różności i nowinki technologia

Twitter twierdzi, że jego zbiory zdjęć nie były zbyt stronnicze, ale i tak je wycofuje

Twitter wycofuje swój algorytm przycinania obrazu na rzecz pokazywania większych podglądów i firma ogłosiła że szukał oskarżeń o stronniczość systemu. Okazało się, że uprawy były nieco uprzedzone w stosunku do pewnych ras i płci, ale głównym problemem Twittera wydaje się być to, że algorytm nie daje użytkownikom kontroli.

Począwszy od 2018 roku, Twitter zaczął używać algorytmu do przycinania obrazów, aby pasowały do ​​pól podglądu obrazu. Algorytm próbuje określić, co będzie najbardziej interesujące wizualnie dla użytkownika, aby mógł to uwzględnić w podglądzie, ale niektórzy zarzucają mu, że faworyzuje białe twarze nad czarnymi. Aby ustalić, czy tak jest, Twitter zlecił niektórym swoim badaczom sporządzenie raportu analizującego wybory, których dokonuje przy określaniu upraw.

Podczas testowania, aby sprawdzić, czy algorytm rzeczywiście ma uprzedzenia rasowe, naukowcy odkryli, że algorytm zdecydował się kadrować białe kobiety zamiast czarnych kobiet w 7% przypadków, a biali mężczyźni nad czarnymi mężczyznami w 2% przypadków, przy ogólnej 4 procent preferencji dla osób białych.

Twitter przetestował również pod kątem uprzedzeń ze względu na płeć, próbując sprawdzić, czy algorytm zdecydował się kadrować bardziej mężczyzn niż kobiety i czy niewłaściwie przycinał zdjęcia kobiet (czytaj: przycinanie klatki piersiowej lub nóg kobiety, a nie twarzy). Okazało się, że algorytm faworyzował kobiety w 8% przypadków, ale nie wydawał się ucinać ich w perwersyjny sposób: w około 3 procentach przypadków, w których nie przycinał twarzy kobiety, koncentrował się na na przykład numer sportowej koszulki.

Obraz z raportu przedstawiający poprawny i nieprawidłowy kadr.
: Yee, Tantipongpipat, Mishra

Twitter przyznaje, że algorytmy mogą nadal być szkodliwe z innych powodów, których nie przetestowano, a poleganie na uczeniu maszynowym do przycinania obrazów zabiera użytkownikom wiele agencji. Firma twierdzi, że wyciąga wniosek, „że nie wszystko na Twitterze jest dobrym kandydatem na algorytm, aw tym przypadku to, jak wykadrować obraz, najlepiej podejmują ludzie”.

Aby umożliwić ludziom podjęcie takiej decyzji, Twitter zwiększył podglądy obrazów w swoich aplikacjach na iOS i Androida, więc algorytm nie musi podejmować tylu decyzji dotyczących przycinania. Kiedy trzeba przyciąć obraz, na przykład jeśli obraz jest bardzo wysoki lub szeroki, użytkownikowi zostanie wyświetlony podgląd tego, jak będzie wyglądać.

Algorytm kadrowania nie zniknął w pełni, zwłaszcza w przypadku Twittera w Internecie, gdzie wciąż istnieje wiele zbiorów podglądu obrazu, ale Twitter wydaje się mieć nadzieję, że w większości przypadków uczenie maszynowe zastąpi ludzką intuicję.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook