Różności i nowinki technologia

Twitter uruchamia Birdwatch, program sprawdzający fakty, mający na celu zwalczanie dezinformacji

Twitter uruchomił program Birdwatch, którego celem jest eliminowanie dezinformacji na platformie, umożliwiając użytkownikom sprawdzanie tweetów. ogłosił w poniedziałek. Użytkownicy programu pilotażowego, który na początku obejmie tylko około 1000 użytkowników w Stanach Zjednoczonych, będą mogli ostatecznie dodawać notatki do tweetów, aby zapewnić kontekst.

Na razie użytkownicy biorący udział w programie pilotażowym mogą pisać notatki na poszczególnych tweetach, ale notatki nie będą publicznie widoczne na samym Twitterze, tylko na publiczna witryna internetowa Birdwatch. Użytkownicy programu pilotażowego mogą również oceniać tam notatki przesłane przez innych uczestników programu.

Oto przykład tego, jak wyglądałby tweet z notatkami Birdwatch:

Przykład tego, jak wyglądałyby tweety z notatkami Birdwatch.
: Twitter

„Uważamy, że to podejście może szybko reagować, gdy rozpowszechniają się wprowadzające w błąd informacje, dodając kontekst, któremu ludzie ufają i który uważają za wartościowy” – napisał w poście na blogu wiceprezes Twittera ds. Produktu Keith Coleman. „Ostatecznie staramy się, aby notatki były widoczne bezpośrednio w tweetach dla globalnej publiczności Twittera, gdy istnieje konsensus szerokiej i zróżnicowanej grupy współtwórców”.

Twitter po raz pierwszy potwierdził, że pracuje nad Birdwatch w zeszłym roku, ale nie spodziewano się, że opublikuje program przed wyborami prezydenckimi w USA.

Podobnie jak większość firm zajmujących się mediami społecznościowymi, Twitter zmagał się z rozprzestrzenianiem się dezinformacji i propagandy na swojej platformie. Firma podjęła kroki w celu zwalczania błędnych informacji wyborczych podczas kampanii prezydenckiej w USA i po jej zakończeniu poprzez oznaczanie tweetów błędnymi lub wprowadzającymi w błąd informacjami o wyborach. Program przyniósł jednak mieszane rezultaty i nie wydawał się odstraszać byłego prezydenta Trumpa, którego konto zostało trwale zawieszone w styczniu.

Twitter twierdzi, że przeprowadził wywiady z ponad 100 osobami z całego spektrum politycznego, które powiedziały firmie, że notatki Birdwatch dostarczyły przydatnego kontekstu do lepszego zrozumienia tweetów. „Naszym celem jest zbudowanie Birdwatch na otwartej przestrzeni i ukształtowanie go przez społeczność Twittera” – napisał Coleman.

Wszystkie dane przesłane do Birdwatch będą dostępne i do pobrania w plikach TSV, a Twitter opublikuje algorytmy, które zasilają program, w przewodniku Birdwatch, podała firma. Wstępny system rankingowy jest dostępny na stronie GitHub na Twitterze.

„Wiemy, że istnieje wiele wyzwań związanych z budowaniem systemu kierowanego przez społeczność, takiego jak ten – od uczynienia go odpornym na próby manipulacji po zapewnienie, że nie jest on zdominowany przez zwykłą większość lub stronniczy w oparciu o dystrybucję współpracowników” – zauważył Coleman. „Skoncentrujemy się na tych rzeczach przez cały okres pilota”.

Aby zarejestrować się do udziału w Birdwatch, użytkownicy mogą złożyć wniosek tutaj.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook