GryOprogramowanie

Twój ruch, PS5: co sugerują ruchy Microsoftu na Xboxa, które może zrobić Sony

To była długa gra w kurczaka z wojny cenowej, ale w końcu dobiegła końca.

Microsoft wzdrygnął się pierwszy i teraz wiemy, ile będzie kosztować następna generacja gier konsolowych. Xbox Series S i Xbox Series X zostaną oficjalnie uruchomione 10 listopada, zaczynając od 299 dolarów, ogłosiła firma w tym tygodniu, po spędzeniu 15 miesięcy na ujawnieniu szczegółów na temat konsoli Xbox nowej generacji w dribach i szalkach.

Pozostaje wiele pytań, na przykład, czy Xbox Series S za 299 dolarów naprawdę będzie czuć nowej generacji, ponieważ będzie miał tylko jedną trzecią surowej wydajności GPU 499 USD Xbox Series X i mniej niż połowę wydajności PlayStation 5. (Wszystkie są oparte na tej samej architekturze graficznej AMD RDNA 2.)

Ale najważniejsze pytanie jest nieco bardziej bezpośrednie: co zrobi PlayStation? Najwyższy czas się dowiedzieć.

Jest prawdopodobny powód, dla którego zarówno Sony, jak i Microsoft prowadzą nas od ponad roku (Sony potwierdziło PlayStation 5 w październiku 2019 roku, jeśli pamiętacie). Prawdopodobnie przeciągali tę walkę, ponieważ żadna z firm nie chciała najpierw ujawnić swojej ceny, tylko po to, aby druga miała okazję skorzystać. Za wysoko, a konkurencja może cię podciąć; zbyt niska i zostawiasz pieniądze na stole, a nawet sprzedajesz swój produkt ze stratą. Kiedy Sony ujawniło, że w 2013 roku podcięło Xbox One o 100 USD z PS4, natychmiast zaczęło wyglądać, jakby Sony dokonało zamachu stanu.

Ale nie ma powodu, aby Sony powstrzymywało się teraz, gdy Microsoft ujawnił swoją rękę. Pytanie brzmi, jak nisko Sony powinno zejść, jak nisko może pozwolić sobie do przejścia, ponieważ tak mocny jak PS4 był i tak słaby jak kiedyś Xbox, 299 $ to niesamowita cena początkowa, której osiągnięcie lub pokonanie wydaje się niemożliwe.

Spójrzmy na 299 dolarów w perspektywie. Historycznie rzecz biorąc, „konsola nowej generacji” nie kosztowała tak mało jak 299 USD od Xbox 360 i tylko wtedy, gdy wybrałeś wersję „Core”, która pomijała dysk twardy, aby osiągnąć tę cenę. W przeciwnym razie tak się nie stało, odkąd oryginalny Xbox i PS2 wyrzuciły go na przełomie tysiącleci, i jako Kotaku zwraca uwagę realistycznie, nawet wtedy: po uwzględnieniu inflacji każda konsola kosztuje około 450 dolarów w dzisiejszych pieniądzach. Podczas gdy Switch Nintendo, Wii U, Wii, GameCube i N64 starannie nadążały za inflacją, która kosztowała około 300 USD w nowoczesnych pieniądzach, nie konkurowały w zakresie wydajności technicznej od GameCube w 2001 roku.

(299 USD jest również na tyle niskie, że nie można po prostu zbudować komputera do gier za tę samą cenę – dysk SSD 512 GB NVMe w samej konsoli Xbox Series S pochłonąłby jedną szóstą tego budżetu, a karta graficzna średniej klasy z 2017 r. kosztuje ponad 140 USD.)

W międzyczasie pojawiły się już pytania o zdolność Sony do sprzedaży PS5 za mniej niż 500 USD – znacznie mniej 300 USD. W lutym i ponownie w kwietniu Bloomberg Dziennikarz branży gier, Takashi Mochizuki, poinformował, że niedobory komponentów i rosnące ceny pamięci zmusiły Sony do rozważenia wyższych cen w momencie premiery niż PS4 lub PS4 Pro, przy czym jeden z szacunków sugeruje, że samo wyprodukowanie nowej konsoli kosztowałoby Sony 450 dolarów.

I chociaż Sony najwyraźniej udało się zwiększyć produkcję PS5 o 50 procent (do aż 10 milionów konsol do marca 2021 r.), Sony nadal sygnalizuje, że dostawy będą ograniczone – teraz musisz zastosować do Poczekaj w kolejce po prostu szansa do przed Sprzedaż PS5, proces, który dwa tygodnie później nadal brzmi jawnie absurdalnie.

Ale zanim policzymy, że PS5 jest konkurencyjny cenowo w stosunku do Xboxa, rozważmy również zalety Sony – na przykład to, jak oba są dostępne tylko w wersji cyfrowej i model wyposażony w napęd dysków prawdopodobnie będzie mocniejszy niż Xbox Series S za 300 USD; Historia ostatnich ekskluzywnych hitów Sony (np Człowiek Pająk i Horizon Zero Dawnz których oba mają sequele na PS5); jak Sony tworzy argumenty na rzecz nowej generacji dzięki ekskluzywnym grom nowej generacji; i jak słaba jest pierwsza oferta Microsoftu w porównaniu.

Odszedłem z dużego Xbox Games Showcase firmy Microsoft 23 lipca, myśląc, że nie ma dobrego powodu, abym kupił Xboxa w ogóle, ponieważ każda kluczowa gra trafia również na komputery z systemem Windows. Niektóre z nich pojawią się również na istniejącej konsoli Xbox One; wiele będzie można odtwarzać za pośrednictwem usługi gier w chmurze xCloud firmy Microsoft za pośrednictwem telefonu z systemem Android; i pojawia się poważne pytanie, czy niektóre z największych gier Xbox będą dostępne jeszcze dwa lata po premierze. Teoretyczna zabójcza aplikacja Microsoftu, Halo Infinite, został już opóźniony do 2021 roku i otrzymał zupełnie nowy projekt po tym, jak niektórzy fani skrytykowali jego grafikę.

Sony może być w stanie argumentować, że ma gry, które chcesz – i być może także, że Xbox Series S nie jest „prawdziwą” konsolą nowej generacji.

Poza tym, kiedy Bloomberg zgłoszono problemy cenowe PS5, Sony nie ujawniło jeszcze, że będzie w sprzedaży dwa konsole w tym sezonie świątecznym i jest całkiem możliwe, że „PlayStation 5 Digital Edition” firmy Sony zapewni firmie poważną przewagę cenową.

O ile nam wiadomo, jedyną różnicą między dwoma PS5 jest usunięcie napędu Blu-ray 4K Ultra HD – „Doświadczenia z rozgrywki na PS5 będą takie same” – mówi Sony – ale napęd dysków niekoniecznie musi być tania część. Kiedy Microsoft wprowadził podobny dysk do Xbox One S za 299 USD w 2016 r., Firma badawcza IHS oszacowała, że ​​sam dysk kosztuje 33,50 USD. Kiedy Microsoft usunął ten dysk, aby trzy lata później stworzyć Xbox One S All-Digital Edition, obniżył cenę konsoli o pełne 50 USD.

Widok rozstrzelony Xbox Series S.
Obraz: Microsoft

Oszczędności dla Sony to nie tylko komponenty; Sony nie będzie musiało płacić opłat licencyjnych za Blu-ray i DVD, które same mogą kosztować 8 USD za konsolę. Każdy, kto kupi PS5 Digital Edition, prawdopodobnie da Sony większą część każdej gry, ponieważ są one sprzedawane za pośrednictwem PlayStation Store zamiast Amazon, Target, GameStop lub tym podobnych. Gry cyfrowe również nie mogą być odsprzedawane, więc więcej kupujących będzie musiało je kupować po wyższych cenach. Nawet ci, którzy wolą dyski, mogą znaleźć mniej używanych dysków na rynku, ponieważ nabywcy cyfrowi nie będą musieli ich zostawić w lokalnym GameStop.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Sony może być łatwiej zdecydować się na sprzedaż PS5 Digital Edition ze stratą (lub rentownością), ponieważ te czynniki mogą sprawić, że model biznesowy maszynki do golenia będzie działał lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Zakładając oczywiście, że ludzie kupią PS5 na początek.

Wyobraź sobie przez chwilę, że Sony wycenia PS5 Digital Edition na 400 USD, a wersję wyposażoną w dysk na te same 500 USD, o które Microsoft prosi Xbox Series X – być może nawet 550 USD, jeśli PS5 jest ograniczone pod względem dostaw i dlatego jest bardziej pożądane. i tak wczesni użytkownicy. Wyobraź sobie, że Sony (i dziennikarze) porównują Xbox Series S firmy Microsoft o wartości 300 USD do wersji cyfrowej PS5 o wartości 400 USD i żywo pokazując, jak brzydsze są gry wieloplatformowe i międzygeneracyjne. Call of Duty Black Ops: Cold War spójrz na ten konkretny Xbox.

Heck, wyobraź sobie, że Sony wykorzystuje czarną skrzynkę swojej absurdalnej kolejki PS5 w przedsprzedaży, która jest dostępna tylko dla zaproszeń, aby skierować graczy w stronę dowolnej wersji konsoli, która pomoże jej osiągnąć zyski, jednocześnie oferując drugi system tylko nielicznym wybranym.

Nie jest to zbyt trudne do wyobrażenia, prawda? Microsoft może teraz myśleć o większym obrazie niż konsole, a niektórzy z pewnością wybiorą Xbox Series S, jeśli będzie kosztował mniej niż PS5. Prawdopodobnie nie zrobią tego źle: wygląda na to, że może to być fenomenalne pudełko do gier za te pieniądze. Ale ogólnie rzecz biorąc, ten wyścig konsoli to przegrana przez Sony. Czekamy tylko na wybór Sony – a Microsoft zapewnił, że tym razem nie będzie to „599 dolarów”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook