Nowości

Upadłość OneWeb otrzymuje zgodę FCC na kolejne 1280 satelitów szerokopasmowych

Ilustracja satelity OneWeb krążącego wokół Ziemi.
Powiększać / Ilustracja satelity OneWeb.

W obliczu bankructwa i oczekującej sprzedaży firma OneWeb uzyskała zgodę Stanów Zjednoczonych na oferowanie usług szerokopasmowych z 2000 satelitów.

OneWeb uzyskało już zgodę Federalnej Komisji Łączności na konstelację 720 satelitów, która została podświetlona na zielono w czerwcu 2017 r. W wydanym wczoraj zamówieniu FCC wydała pozwolenie OneWeb na kolejne 1280 satelitów.

Pierwsze 720 satelitów, z których OneWeb wystrzelił 74, znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości 1200 km. Dodatkowe 1280 satelitów zostało zatwierdzonych dla średnich orbit Ziemi o długości 8500 km. Obie są znacznie niższe niż orbity geostacjonarne o długości 35 000 km używane przez tradycyjne satelitarne sieci szerokopasmowe, co powinno skutkować mniejszymi opóźnieniami i lepszymi wrażeniami dla użytkowników Internetu.

OneWeb złożyło kolejny wniosek w maju 2020 r., Aby wystrzelić imponującą liczbę 47.844 satelitów na wysokości 1200 km, ale nie jest jasne, ile czasu zajmie uzyskanie zatwierdzenia FCC. Wniosek OneWeb o 1280 satelitów czekał na rozpatrzenie przez ponad trzy lata, zanim FCC zatwierdziło go w tym tygodniu. W międzyczasie FCC przyjęła kilka zmian w zasadach dotyczących satelitarnego łącza szerokopasmowego, w tym zamówienie z kwietnia 2019 r. Zawierające nowe zasady licencjonowania jednego z pasm widma, które ostatecznie firma OneWeb uzyskała za zgodą.

OneWeb z siedzibą w Londynie również potrzebuje zgody brytyjskich organów regulacyjnych.

Nowe widmo, większa pojemność

Nowo zatwierdzone 1280 satelitów będzie wykorzystywać widmo w paśmie V (37,5-43,5 GHz, 47,2-50,2 GHz i 50,4-51,4 GHz). Decyzja FCC dała również OneWeb pozwolenie na używanie tych częstotliwości z poprzednio zatwierdzonymi 720 satelitami. Początkowo 720 satelitów było upoważnionych do używania tylko pasm widma Ku i Ka.

„Cieszymy się, że FCC przyznało nam aplikację w zakresie pasma V. Pasmo V ma kluczowe znaczenie dla usług szerokopasmowych usług satelitarnych nowej generacji” – powiedział OneWeb w oświadczeniu dla Ars. „OneWeb z niecierpliwością wyczekuje przyszłych możliwości wzrostu, jakie to zezwolenie zapewni, ponieważ komercjalizujemy nasze widmo i realizujemy naszą misję, aby zapewnić społecznościom, rządom, firmom i ludziom w USA i na całym świecie łączność o niskich opóźnieniach”.

Zatwierdzenie FCC jest uzależnione od przestrzegania przez OneWeb ograniczeń mocy i zasad współdzielenia widma, zapobiegania zakłóceniom z innymi sieciami, przestrzegania procedur minimalizacji zanieczyszczeń orbitalnych i innych warunków. Zgodnie z przepisami FCC OneWeb ma sześć lat na wystrzelenie 50 procent licencjonowanych satelitów i dziewięć lat na wystrzelenie wszystkich.

FCC stwierdziła, że ​​przyznanie aplikacji OneWeb leży w interesie publicznym, a „dodatkowa przepustowość zwiększyłaby zdolność OneWeb do oferowania proponowanych usług szerokopasmowych w Stanach Zjednoczonych”.

Upadłość i sprzedaż

OneWeb ogłosił upadłość i pod koniec marca zwolnił większość swoich pracowników. W dniu 3 lipca firma OneWeb zgodziła się sprzedać firmę konsorcjum obejmującemu rząd Wielkiej Brytanii i Bharti Global Limited za 1 miliard USD.

Sprzedaż wymaga zgody organów regulacyjnych i amerykańskiego sądu upadłościowego; OneWeb powiedział, że spodziewa się zakończenia sprzedaży w czwartym kwartale 2020 r. Postępowanie upadłościowe jest w toku, a firma OneWeb poinformowała Ars, że „nadal planuje wyjście z rozdziału 11 w czwartym kwartale”.

OneWeb będzie musiał konkurować ze SpaceX, który wystrzelił już ponad 600 satelitów i rozpoczął beta testy z internautami. SpaceX ma pozwolenie FCC na wystrzelenie prawie 12 000 satelitów i wystąpił o zezwolenie na wystrzelenie kolejnych 30 000.

Podobnie jak OneWeb, SpaceX wykorzystuje widmo w paśmie V. SpaceX argumentował w pismach, że OneWeb powinien „szczegółowo opisać, w jaki sposób zamierza wdrożyć zarówno w pasmach Ku / Ka, jak i V, czy będzie musiał zastąpić początkową falę satelitów pasma Ku / Ka nową generacją V- satelity wyposażone w pasmo, a jeśli tak, to w jaki sposób zamierza poradzić sobie z istotnymi wyzwaniami związanymi z koordynacją, unikaniem kolizji i zarządzaniem utylizacją, których wymagałby tak szybki obrót ”- powiedział FCC w podsumowaniu obaw SpaceX. FCC odrzuciło prośbę SpaceX, wyjaśniając, że „informacje dostarczone przez OneWeb są wystarczające i spójne z tym, co otrzymano od innych wnioskodawców” oraz że dodatkowe informacje, o które wystąpiła SpaceX, „nie mają wpływu na analizy zakłóceń, na których opiera się ten grant”.

W lipcu Amazon otrzymał zgodę FCC na wystrzelenie 3 236 satelitów na niskiej orbicie dla planowanej usługi szerokopasmowej „Project Kuiper”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook