GryNowości

Valheim to najgorętsza nowa gra Steam na PC, która uderzyła jak grom z jasnego nieba

Pewnego dnia widziałem grę o nazwie Valheim na szczycie list sprzedaży Steam we wczesnym dostępie, z przytłaczająco pozytywnymi recenzjami. Wielokąt wydawało się, że polubiła grę survivalowa o tematyce Wikingów za 20 $ i pomyślałem, że przyjaciele też mogą ją polubić. Nie byłem jeszcze gotowy, aby popełnić – przez chwilę gofrowałem, zanim spróbowałem. Wiesz, kto go kupił, kiedy podejmowałem decyzję? Milion innych ludzi.

10 lutego, zaledwie osiem dni po premierze, niezależny deweloper Iron Gate ogłosił to Valheim sprzedał już milion kopii. Pięć dni później Valheim osiągnął dwa miliony sprzedaży. Oto kilka innych faktów, które możesz chcieć poznać:

  • Obecnie jest to druga najczęściej grana gra całej Steam w pewnym momencie, przed każdym zapisem gry Counter Strike globalna ofensywa, i teraz wygodnie siedzi na trzecim miejscu
  • Ustanowił już rekord pierwszej dziesiątki dla jednoczesnych graczy na Steamie z około 392000 w poniedziałek, pukając Grand Theft Auto V z pierwszej dziesiątki
  • Znalazł się na szczycie listy najlepiej sprzedających się Steam podczas Lunarnego Nowego Roku Wyprzedażowego Valve – pomimo zerowych rabatów

Zrzut ekranu SteamCharts, wykonany 16 lutego.

Zrzut ekranu zrobiony 15 lutego, ostatni dzień wyprzedaży Steam.

Tak jak PC Gamer zwraca uwagę, ValheimTrajektoria nie przypomina niczego, co widzieliśmy wcześniej.

Być może najbliższa analogia PlayerUnknown’s Battlegrounds która podobnie wyszła ze Steam Early Access, sprzedała mnóstwo egzemplarzy podczas sprzedaży Steam (również bez sprzedaży), ustanowiła rekord gry Steam z największą liczbą graczy (3,2 miliona), która trwa do dziś i rozpoczęła całą gatunek battle royale, który narodził się dzisiaj Fortnite, Apex Legends, Call of Duty: Warzone i więcej. Ale nawet PUBG osiągnięcie takich liczb zajęło miesiące Valheim już to zrobił, i to było w definiującej gatunek, pełnej akcji, gryzącej gwoździach, przyjaznej dla streamerów grze, która zapewnia rozkosznie napięty zegarek.

Valheim dla porównania jest powolny i metodyczny. Jest to część ugruntowanego gatunku gier survivalowych, w których zbierasz i zbierasz, siekasz i kopiesz, polujesz i skórujesz, a następnie tworzysz lepsze narzędzia, aby robić to wszystko wydajniej w kółko. Tylko tutaj jesteś również złym Wikingiem, który może (ostatecznie) budować fortece i statki, polujesz na bogów dla sportu i eksplorujesz gigantyczną mapę wypełnioną idylliczną scenerią, czarująca muzyka, odrobina zamieszanej tajemnicy i kilku wrogów, którzy tupią mnie wystarczająco przekonująco, dostaję lekkości Mroczne dusze z tego klimat. Aha, a kiedy ścinasz drzewa, one spadają i uderzają w inne rzeczy (takie jak ty), zadając ogromne obrażenia! To się nigdy nie zestarzeje.

Grafika gry może początkowo wydawać się nudna, ale może być malownicza, szczególnie w przypadku przyjemności dla oka, takich jak głębia ostrości, teselacja i promienie słoneczne.
Zrzut ekranu: Sean Hollister / The Verge

Jako Cass at Wielokąt zwraca uwagę, jest również niesamowicie dostępny i łatwy do nauczenia – przekonałem się, że nie lubię gier typu survival ze względu na ich typowo sztywną mechanikę, ale w Valheim wszystko wydaje się mieć sens bez zbytniego myślenia. Nie muszę spędzać czasu na wykrawaniu drzew, aby zbudować podstawowe narzędzia, nie ma potrzeby kupowania planów (przepisy odblokowują się, gdy tylko znajdziesz nowe materiały) i nie muszę starannie planować, jak chcę, aby wyglądał mój dom zanim zacznę budować. Możesz natychmiast zburzyć część konstrukcji i zwrócić materiały, jeśli nie jest to do końca w porządku.

W rzeczywistości budowanie jest wystarczająco szybkie. Zaczynam budować tymczasowe bazy operacyjne, zanim zapuszczę się w każdy nowy obszar, jak mały fort poniżej, który zajął całe pięć minut i od tego czasu dwukrotnie rozbudowałem.

W nocy robi się naprawdę ciemno. Ogień jest koniecznością, jeśli planujesz zostać na nogach.
Zrzut ekranu: Sean Hollister / The Verge

Nie wiem, jak długo ta magia będzie trwać dla mnie ani dla dwóch milionów graczy w grze, a liczba ta oczywiście się liczy. To wszystko było z górki Pośród nas na PC, które obecnie przyciąga tylko maksymalnej liczby graczy, która wyniosła 438 000 we wrześniu ubiegłego roku (choć nadal może być szalenie popularna na urządzeniach mobilnych).

Ale wyobrażam sobie, że poczta pantoflowa może dotrzymać Valheim na chwilę. Nie mogę się doczekać, aby wypróbować tryb współpracy dla dwóch do dziesięciu graczy z moim kręgiem znajomych, a to oznacza więcej kopii w dziczy.

Gdyby Valheim ma moc przetrwania, spodziewaj się, że usłyszysz nazwę tej gry na wielu ustach w nadchodzących miesiącach. Jeśli historia wskazuje na to, wkrótce zobaczymy przypływ podróbek, fake-outów i prób, aby inne gry działały bardziej podobnie, a Iron Gate może wywierać dużą presję, aby przenieść grę tylko na komputery PC na konsole i telefony.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook