Telefony

W Indiach smartfony i tanie dane dają kobietom głos

Ravi Agarwal, autor książki z 2018 roku Indie połączone: jak smartfon zmienia największą demokrację na świecie Mówi, że dla wielu Hindusów smartfon jest pierwszym prywatnym ekranem telewizora, osobistym odtwarzaczem muzyki, komputerem i aparatem. Agarwal porównuje to do doświadczenia posiadania samochodu po raz pierwszy – autonomii, prywatności i mobilności.

Ten obraz może przedstawiać elektronikę, telefon, telefon komórkowy i telefon komórkowy

Przewodnik WIRED do iPhone’a

Jego wpływ wykracza daleko poza inne telefony – infrastruktura, która stworzyła iPhone’a, umożliwiła także korzystanie z dronów, gadżetów dla inteligentnego domu, urządzeń do noszenia i samojezdnych samochodów.

Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, które rzadziej posiadają umiejętność czytania i pisania lub są zatrudnione jako formalna siła robocza. Nawet wśród osób piśmiennych wielu czyta i pisze w jednym z ponad 30 oficjalnych języków Indii – kolejna przeszkoda w dostępie do Internetu na komputerach osobistych i laptopach z angielską klawiaturą. W 2015 roku tylko 10 procent internautów na obszarach wiejskich w Indiach stanowiły kobiety. Ponieważ smartfony i plany transmisji danych stały się bardziej dostępne, liczba ta wzrosła do około 30 procent, według IAMAI, grupy handlowej firm internetowych i telekomunikacyjnych.

Firmy, w tym Google, Intel i Facebook, współpracowały z lokalnymi organizacjami, aby ułatwić kobietom dostęp do Internetu. Na przykład Google i Tata Trusts prowadzą program Internet Saathi, czyli Internet Friend, który szkoli wiejskie kobiety, by stały się pionierami cyfrowymi. Uczy się ich używania smartfonów w sesjach, w których otrzymują telefony i power banki. Do grudnia 2019 r. W ramach programu wyszkolono ponad 83 300 kobiet na Saathi. Z kolei wprowadzili do internetu ponad 34 miliony kobiet.

Raman Kalyanakrishnan, szef strategii w Tata Trusts, mówi, że Saathi mogą decydować, czego i jak chcą uczyć, chociaż czterodniowy okres szkolenia kładzie nacisk na używanie poleceń głosowych w lokalnych językach. „Nie zakładamy, że wiemy, co interesuje kobiety w całym kraju” – mówi.

Pinky Katariya, 36 lat, jest Saathi z Jind, na północny zachód od New Delhi, która dołączyła do programu w maju 2018 r. Wyszła za mąż za młodu i mieszkała z teściami, kiedy jej mąż podjął pracę w innym mieście. „Zawsze chciałam mieć mały sklep” – mówi. „Ale nie pozwolono mi mieć własnych pieniędzy, nie miałem zasobów, aby być przedsiębiorcą”. W 2016 roku kobiety stanowiły mniej niż 5 procent formalnej siły roboczej w stanie Haryana w Jind.

Dziś jej życie wygląda inaczej. „Poszukuję na rynku wysokiej jakości tkaniny. Szukam nowych trendów w YouTube i uczę się zszywać różne projekty ”- mówi. Jej ubrania są drogie. „W wiosce zarabiałbym około 200 rupii (mniej niż 3 dolary) na sukience. Na rynku moje projekty sprzedają się za 450 do 750 rupii (od 6 do 10 dolarów) ”- mówi.

W kwietniu, podczas blokady wywołanej pandemią, Katariya stworzyła grupę przyjaciół i znajomych WhatsApp. „Gdybym zobaczył interesujący film, udostępniłbym go grupie i zamówiłbym w przedsprzedaży” – powiedziała. Katariya stworzyła katalog wizualny i zgromadziła inwentaryzację w oczekiwaniu na przyszły wzrost popytu, zwłaszcza pod koniec roku. „Teraz, wraz z sezonem festiwalowym, moja firma znów się rozwija” – mówi. Znajomość internetu dała jej zarówno wiarygodność, jak i większą sieć społecznościową w Jind. „Jeśli ktoś, kto nie ma telefonu, musi coś poszukać, przychodzi do mnie” – mówi.

Usługi mogą być nierówne, ponieważ 700 milionów użytkowników telefonów komórkowych w Indiach konkuruje o ograniczoną przepustowość. Katariya często musi czekać na buforowanie filmów. Mallika musi udać się w określone miejsca w lesie, aby skorzystać z telefonu. Rząd Indii pracuje nad ulepszeniem sieci, co ułatwi milionom kobiet naukę, zarabianie, robienie zakupów, spieranie się, stawianie oporu i rozmowy w społeczeństwie, które często mikrozarządza swoim życiem.


Więcej świetnych historii WIRED

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook