RTV

W świecie oszalałym papierni planiści oferują porządek i radość

W kwietniu głęboko w króliczej dziurze planowania budżetu YouTube – próba zminimalizowania mojego niepokoju związanego z pandemią poprzez sprawowanie kontroli, jaką miałem nad własnym zakątkiem świata – natknąłem się na kobietę imieniem Alaina. Prowadziła widzów przez stworzony przez siebie planer, pokazując narzędzie do śledzenia redukcji zadłużenia i stronę z celami finansowymi, rozmawiając o tym, jak stworzyć codzienną, kwartalną i roczną rutynę finansową. Byłem zafascynowany; jej metoda śledzenia każdego aspektu jej finansów była tak różna od mojego podejścia, które polegało na całkowitym unikaniu jej, dopóki nie otrzymałem rachunku z karty kredytowej lub ostrzeżenia o niskim saldzie.

Obejrzałem wszystkie jej filmy dotyczące budżetowania. W końcu kliknąłem jeden zatytułowany „Jak używać mojego szczęśliwego planera”. Jej ręce poruszały się szybko po stronach, przewracając je, wskazując różne sekcje, gestykulując wraz z wyjaśnieniami. Miała czyste, małe pismo odręczne i używała uroczych naklejek: chmurka w ciemnoniebieskim bąbelku na wypadek deszczu tego dnia, mały portfel obok „przeglądu budżetu”, mały laptop w jej harmonogramie, naprzeciwko listy rzeczy do zrobienia . Następnie przejdź do planisty biznesowego.

Czekaj, pomyślałem, masz więcej niż jednego planera?

Miała osiem: wszystko, biznes, budżet, dom, osobiste, wiara, notatki i czytanie.

Zahipnotyzowany patrzyłem, jak przegląda wszystkie planery, przycięte na kawałki segregatora i dziurkowane, aby pasowały do ​​błyszczących metalowych pierścieni. Byłem zdumiony wymaganą dyscypliną, stopniem kontroli, jaką miała nad swoim czasem i listą zadań. Mogła otworzyć stronę w książce na swoim biurku i dokładnie wiedzieć, co zrobić z następną godziną swojego życia. Zastanawiałem się, czy właśnie natknąłem się na najbardziej produktywną osobę na świecie.

Alaina Fingal (@theorganizedmoney) organizuje swój podzielony umysł w Frankenplanners.

: Akasha Rabut

„Kiedy zostałam mamą, żoną, przedsiębiorcą, wtedy zdałam sobie sprawę, że potrzebuję czegoś bardziej konfigurowalnego, gdzie mógłbym zaplanować każdy obszar mojego życia”.

: Askasha Rabut

Kiedy byłem dzieckiem, obserwowałem ciocie, nauczyciele i bohaterki filmowe – co robili na co dzień, jak poruszali się po świecie – szukając przebłysku tego, jak wygląda dorosłe życie. Widziałem przepych, osiągnięcie. Alaina (@theorganizedmoney) przypomniała mi o tej wizji. Lubiłem ją poznawać, przyglądając się, jak wyglądała jej praca jako księgowej, przedsiębiorcy i mamy.

Czy można było się nauczyć poczucia kontroli, które widziałem w jej filmach? Szukałem frazy, która pojawiała się w tytułach filmów Alainy: „planuj ze mną”.

Pojawiło się słownictwo. Otworzył się świat obsesji planistów. Wkrótce odkryłem, że filmy „Plan With Me” to filmy przedstawiające ludzi demonstrujących sztukę dekorowania i dodawania akcesoriów do oprawionych papierowych planerów. Strony były w wielu układach: poziomym, z siedmioma akapitami zwykłych wierszy zeszytu; pionowo, z trzema pustymi polami w dół strony dla każdego dnia; pulpit nawigacyjny z listami tego, co robić i co kupić w każdym tygodniu; co godzinę, z terminami od 5:00 do 22:00. Teraz do dekoracji. Możesz pójść na zapas i po prostu rozłożyć kilka naklejek z ikonami na spotkania w pracy i zajęcia dla dzieci. Lub możesz ozdobić się dziesiątkami kolorowych pudełek i naklejek kwiatowych. Twoje podejście może zależeć od miejsca, którego potrzebujesz do planowania i formatu strony. Czy pracujesz nad typowym tygodniowym rozkładem lub planem podróży z listami kontrolnymi pakowania? Karta pamięci z osobistymi zdjęciami lub pusty tydzień, którego możesz użyć do ćwiczenia ręcznego pisania?

Ozdobnymi planerkami były kobiety (większość planistów, z którymi się spotkałem, to kobiety, ale są też planiści), które ozdabiały swoich planistów tak wieloma naklejkami, że linie na stronach znikały, ukryte w kolorowych pudełkach, które mogły obsłużyć ich krótkie listy i przypomnienia, a także skoordynowane z kwiatami, liśćmi, zwierzętami, owocami lub kolorowymi kształtami, które pasowały do ​​tematu tygodnia. Planiści funkcjonalni preferowali układy zawierające więcej atramentu niż naklejek; blokowali swoje dni w układach godzinowych, planując, kiedy będą pracować, jeść posiłki, ćwiczyć, oglądać Netflix, spotykać się z przyjaciółmi. Nadal jednak dodawali kilka naklejek, ponieważ „ładnie wyglądać robi [you] chcę na to spojrzeć ”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook