Różności i nowinki technologia

Warianty Delta i Gamma Covid-19 przejmują USA

Dwa przerażające koronawirusy warianty szybko obalają poprzedni, najbardziej przerażający wariant w USA. Ich wzrost powoduje, że eksperci martwią się, że w kraju mogą wystąpić dalsze epidemie i odrodzenie Covid-19, chyba że przyspieszy obecne powolne tempo szczepień.

Alpha – wariant znany wcześniej jako B.1.1.7 i po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii – ogarnął kraj na początku roku. Szacuje się, że jest o około 50 procent bardziej zakaźny niż wersja pandemicznego koronawirusa SARS-CoV-2, który w 2020 r. wydobył się z Wuhan w Chinach. wariant wirusa szybko odpowiadał za ponad 90 procent przypadków. Podobnie w Stanach Zjednoczonych Alpha stała się dominującym szczepem w ciągu kilku miesięcy tego roku i do końca kwietnia stanowiła około 70 procent krążących szczepów.

Ale według świeżych danych dwa inne warianty zagrażają teraz panowaniu Alpha w USA: Delta (znana jako B.1.617.2, po raz pierwszy wykryta w Indiach) i Gamma (znana jako P.1, po raz pierwszy wykryta w Brazylii i Japonii). Delta jest uważana za najbardziej niepokojący wariant, jaki dotychczas widziano. Chociaż szczepionki są nadal skuteczne przeciwko Delcie, szacuje się, że wariant ten jest od 50 do 60 procent bardziej zaraźliwy niż Alpha, a dowody sugerują, że może powodować cięższą chorobę. Kiedy Delta pojawiła się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii na początku kwietnia, szybko pokonała Alpha i obecnie stanowi około 90 procent nowych przypadków. Z drugiej strony Gamma nie rozprzestrzenia się tak szybko, ale nieco obniża skuteczność szczepionek.

Według danych opublikowanych w Internecie w poniedziałek na serwerze preprintów, Delta i Gamma nie marnują czasu, wspólnie wyprzedzając Alpha w USA, która już straciła dominację. Alfa spadła z 70 procent przypadków w kwietniu do obecnego minimum wynoszącego około 35 procent. W badaniu dotyczącym preprintu Delta i Gamma łącznie stanowiły około 30 procent wszystkich przypadków w Stanach Zjednoczonych na dzień 9 czerwca, przy czym Delta około 14 procent przypadków, a Gamma około 16 procent.

pracownicy sanitarni czyszczenie schodów

Dane z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, przedstawione na konferencji prasowej w Białym Domu, szacują, że na dzień 19 czerwca udział Delta w zachorowaniach w całym kraju sięga obecnie 20,6 procent.

Badanie preprintu, które nie było recenzowane, zostało przeprowadzone przez kalifornijskich naukowców z firmy zajmującej się genomiką Helix. Firma współpracuje z CDC, aby pomóc w monitorowaniu wariantów SARS-CoV-2. Badacze Helix dysponowali danymi na temat prawie 244 000 pozytywnych próbek SARS-CoV-2 zebranych od stycznia 2021 r. I posiadali sekwencje genetyczne prawie 20 000 izolatów wirusa zebranych od kwietnia w 747 hrabstwach w całym kraju.

Badanie ma ograniczenia, w szczególności mniejszą liczbę próbek zebranych w ostatnich tygodniach, biorąc pod uwagę pożądane spowolnienie transmisji. Chociaż autorzy sugerują, że ich zestaw danych nie powinien być stronniczy w kierunku żadnego konkretnego wariantu, zauważają, że próbki „nie reprezentują proporcjonalnie różnych obszarów Stanów Zjednoczonych pod względem populacji”. Na przykład około 25% próbek zostało zebranych z Florydy. Jednak gdy robili analizy breakoutowe, wciąż mogli dostrzec ogólnokrajowe tendencje.

Ogólnie rzecz biorąc, dane były jasne, że Delta i Gamma przejmują kontrolę. A w szczególności Delta rozprzestrzenia się najszybciej. Wyprzedza Gammę i ma stać się dominującym wariantem w USA, jak to miało miejsce w Wielkiej Brytanii.

Mimo to oba warianty mają zalety. Kiedy naukowcy przyjrzeli się, jak te dwa warianty rozprzestrzeniały się w różnych hrabstwach, odkryli, że:

Krzywa wzrostu dla [Delta], który jest bardziej zakaźny, ale przeciwko któremu szczepionki są wysoce skuteczne, wykazuje szybszy wzrost w hrabstwach o niższym wskaźniku szczepień. W przeciwieństwie, [Gamma], który jest mniej zakaźny, ale przeciwko któremu szczepionki mają nieco mniejszą skuteczność, występuje częściej w hrabstwach o wyższym wskaźniku szczepień.

Dane potwierdzają apele ekspertów o szczepienia osób i zachowanie czujności. We wtorek na briefingu prasowym w Białym Domu czołowy ekspert ds. chorób zakaźnych Anthony Fauci powtórzył te obawy, nazywając Deltę „największym zagrożeniem” dla wyjścia kraju z pandemii.

Fauci zauważył, że w 34 stanach zaszczepiono mniej niż 70 procent populacji dorosłych. Istnieje „prawdziwe niebezpieczeństwo”, powiedział Fauci, że wariant Delta może doprowadzić do spadku liczby przypadków Covid-19 w miejscach o niskim wskaźniku szczepień.

„Wniosek: mamy narzędzia”, powiedział, odnosząc się do skutecznych szczepionek, „więc użyjmy ich i zmiażdżmy epidemię”.

Ta historia pierwotnie ukazała się na Ars Technica.


Więcej z WIRED na Covid-19

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook