GryNowości

Wersja deweloperska systemu Android 12 jest teraz dostępna z wieloma ukrytymi aktualizacjami

Firma Google udostępnia dziś programistyczną wersję zapoznawczą kolejnej wersji Androida, Androida 12, na urządzenia Pixel. Zgodnie z normą dla Google, pierwsze podglądy Androida są pełne wielu zmian dla programistów. Android 12 zawiera aktualizacje sposobu obsługi obrazów, wideo i przyszłych aktualizacji zabezpieczeń.

Normą dla Google jest również przechowywanie niektórych głównych zmian w interfejsie użytkownika w rezerwie na konferencję Google I / O, która zwykle odbywa się w maju. Chociaż ta wersja zapoznawcza programisty zawiera pewne zmiany w interfejsie użytkownika dla powiadomień, dopóki go nie zainstalujemy, nie będziemy wiedzieć, jak dokładnie będzie odwzorować wyciek, który widzieliśmy na początku tego miesiąca.

Jest dostępny dla telefonów Pixel 3 i nowszych, ale należy go zainstalować ręcznie, flashując urządzenie. Prawdopodobnie nie jest jeszcze prawie gotowy do codziennego użytku, ale Google obiecuje, że będzie kontynuował swój program beta dla zwykłych użytkowników jeszcze w tym roku.

Chociaż celem tej pierwszej wersji zapoznawczej jest zapewnienie programistom szybkiego startu w przygotowaniu ich aplikacji na nową wersję Androida, nadal istnieją funkcje, które powinny mieć wymierny wpływ na użytkowników. W szczególności Android będzie bardziej biegły w obsłudze różnych typów mediów.

Google nie dostarczył wcześniej obrazów interfejsu użytkownika Androida 12. Zaktualizujemy ten post, dodając więcej szczegółów i obrazów, gdy tylko będzie to możliwe.

Nowe formaty multimediów w systemie Android 12

Pojawi się nowa warstwa transkodowania, która automatycznie sprawi, że format wideo HEVC będzie działał w aplikacjach, które nie obsługują ich natywnie. Obecnie wybranie nagrywania w HEVC na telefonie z Androidem może oznaczać, że aplikacje innych firm nie będą mogły natywnie korzystać z tego filmu. Nowa warstwa transkodowania dla tych aplikacji powinna umożliwić użytkownikom przejście z większą pewnością.

Android 12 będzie obsługiwał dźwięk przestrzenny, obsługiwał format MPEG-H i był zoptymalizowany pod kątem maksymalnie 24 kanałów audio (wcześniej osiem). Ułatwi to także deweloperom powiązanie efektów dudnienia z dźwiękiem.

Wygląda na to, że Google kładzie nacisk na format pliku obrazu AV1 – znanego również jako AVIF. AVIF ma zastąpić JPG jako de facto format obrazu, oferując znacznie lepszą i czystszą kompresję z mniejszą liczbą artefaktów. W szczególności Netflix był wielkim zwolennikiem tego formatu. Jeśli AV1 brzmi znajomo, to dlatego, że jest to pochodna formatu wideo AV1, który główne firmy technologiczne proponowały kilka lat temu, a zarówno Netflix, jak i Google częściowo przyjęły. AVIF również nie należy mylić z podobnym HEIF, który aparaty Apple kręcą od jakiegoś czasu.

Google twierdzi, że nie zamierza uczynić AVIF domyślnym formatem obrazu dla aplikacji aparatu, więc to wciąż tylko pierwszy krok.

Trzymając się multimediów, Android 12 po prostu lepiej poradzi sobie z przenoszeniem różnych rodzajów multimediów między aplikacjami. Tworzy nowy interfejs API „Rich content insertion”, który umożliwia wycinanie i wklejanie lub przeciąganie i upuszczanie wielu rodzajów treści, w tym „zwykły i stylizowany tekst do znaczników, obrazy, filmy, pliki audio i nie tylko”.

Wyciekłe spojrzenie na Androida 12. W momencie publikacji nie wiemy dokładnie, jak dokładne jest to, ale zgadza się z opisem Google w poście na blogu.

Wyciekłe spojrzenie na Androida 12. W momencie publikacji nie wiemy dokładnie, jak dokładne jest to, ale zgadza się z opisem Google w poście na blogu.
: XDA-Developers

Zmiany w interfejsie Androida 12

Będziemy musieli sami zainstalować podgląd programisty, aby bliżej przyjrzeć się zmianom, które Google teraz wprowadza. W swoim wpisie na blogu dość ogólnie opisuje nowości. Można spokojnie założyć, że to, co Google pokazuje dzisiaj, będzie wskazówką do większych zmian, które mają nastąpić w dalszej części roku. To, czy te zmiany naprawdę będą pasować do ujawnionych zrzutów ekranu, które widzisz powyżej, okaże się.

Oto, jak Google opisuje zmiany, które wprowadza w powiadomieniach:

Odświeżamy projekty powiadomień, aby były bardziej nowoczesne, łatwiejsze w użyciu i bardziej funkcjonalne. W tym pierwszym podglądzie zauważysz zmiany w szufladzie i elementach sterujących w samych szablonach. Optymalizujemy również przejścia i animacje w całym systemie, aby były bardziej płynne. W ramach aktualizacji w przypadku aplikacji na Androida 12 ozdabiamy powiadomienia niestandardową zawartością ikoną i rozszerzamy ofertę, aby pasowała do wszystkich innych powiadomień.

Ikony aplikacji pokrywają się z wyciekającym zrzutem ekranu powyżej, ale nie musi to oznaczać, że tak będzie wyglądać ostateczna wersja. „Rozszerz afordancje” również się wyrównują – skierowany w dół karetka, którą widać na powyższym zrzucie ekranu, byłby łatwiejszy do dotknięcia niż obecny system. Google zauważa również, że prosi programistów o korzystanie z interfejsu API, który sprawia, że ​​aplikacje otwierają się szybciej we właściwym miejscu, gdy użytkownik kliknie powiadomienie.

Wreszcie, Google twierdzi, że zmienia to, jak zachowuje się Android 12, gdy jesteś w aplikacji pełnoekranowej, takiej jak wideo, książka Kindle lub gra wideo. Obecnie wyjście z tych aplikacji często wymaga dwóch gestów – jednego do wywołania interfejsu użytkownika, a drugiego do rzeczywistego wyjścia. W przypadku Androida 12 Google mówi, że „zmienia ustawienie domyślne, aby umożliwić użytkownikom nawigację po telefonie jednym ruchem”.

Zmiany pod maską

W 2019 r.Google zaczęło aktualizować niektóre komponenty bezpośrednio w systemie operacyjnym Android, zamiast czekać, aż operatorzy przeforsują poważną aktualizację. Nazwany „Project Mainline” oznaczał, że Google może wydawać aktualizacje zabezpieczeń dla krytycznych części Androida przy użyciu infrastruktury Google Play. Od tamtej pory dodaje więcej elementów Androida do systemu Mainline. Dużym dodatkiem Androida 12 do tego systemu jest Android Runtime (ART), podstawowy podsystem umożliwiający uruchamianie aplikacji na Androida. Wspomniany transkoder mediów stanie się również modułem Mainline.

Android 12 będzie miał kilka aktualizacji prywatności i zabezpieczeń, ale nie będą one tak widoczne dla użytkowników. Silnik WebView, z którego korzystają aplikacje innych firm, przyjmie jedno z nowszych ustawień plików cookie Chrome o nazwie „SameSite”, co może pomóc w ograniczeniu śledzenia. Google twierdzi, że „więcej funkcji prywatności i bezpieczeństwa [will be] pojawi się w późniejszych wersjach zapoznawczych ”.

Android zaczął ostatnio wymagać od aplikacji, aby wyświetlały powiadomienia, gdy muszą wykonać działanie w tle – co okazuje się naprawdę rozpraszające. W systemie Android 12 Google twierdzi, że „będzie blokować uruchamianie usługi pierwszego planu w tle”, przekierowując programistów do nowego interfejsu API. Jeśli jedno z tych działań w tle może zakończyć się w mniej niż 10 sekund, może wcale nie być konieczne wyświetlanie powiadomienia.

Google od razu udostępnia także wersję zapoznawczą Androida 12 dla Android TV, w tym dając programistom możliwość testowania swoich aplikacji na własnej platformie Google TV.

Co dalej z Androidem 12

Google publikuje dziś podgląd programisty, ale ponownie wymaga flashowania obrazu systemu urządzenia, więc tak naprawdę jest przeznaczony tylko dla programistów w tej chwili. Google twierdzi, że będzie działać na urządzeniu „Pixel 3/3 XL, Pixel 3a / 3a XL, Pixel 4/4 XL, Pixel 4a / 4a 5G lub Pixel 5” lub programiści mogą po prostu uruchomić go w emulatorze Androida.

Tam będzie w pewnym momencie być publiczną wersją beta, ale spodziewaj się, że zajmie to kilka miesięcy. A jeśli Google będzie podążać za swoimi dawnymi nawykami, będzie bardziej kompleksowe spojrzenie na to, co pojawi się w Androidzie 12 w maju (lub prawdopodobnie w czerwcu).

W zeszłym roku premiera „stabilności platformy” Androida pojawiła się na początku lipca, ale w tym roku Google celuje w sierpień – oficjalna wersja zwykle pojawia się wkrótce potem. Może to oznaczać, że Android 12 pojawi się nieco później w tym roku niż zwykle.

W międzyczasie my i inni będziemy zagłębiać się w podgląd programisty, aby zobaczyć, jakie inne szczegóły możemy znaleźć. Najczęściej w całym kodzie znajduje się wystarczająco dużo wskazówek, abyśmy mogli zorientować się w ostatecznych planach Google dla Androida.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook