Różności i nowinki technologia

Więcej piorunów w Arktyce to zła wiadomość dla planety

Arktyka nie jest robić tak gorąco. To dlatego, że w rzeczywistości także gorąco. Ogrzewa się co najmniej dwa razy szybciej niż reszta planety, wyzwalając błędne pętle sprzężenia zwrotnego, które przyspieszają zmiany. Na przykład lód odbija więcej światła niż gleba, więc kiedy się topi, region pochłania więcej energii słonecznej. Na ziemiach północnych rośnie ciemniejsza roślinność, pochłaniając jeszcze więcej ciepła słonecznego. A kiedy wieczna zmarzlina topnieje, uwalnia grudki gazów cieplarnianych, które dodatkowo ocieplają klimat.

Arktyka stała się tak dziwaczna, że ​​błyskawica – zjawisko ciepłej pogody najczęściej występujące w tropikach – uderza teraz w pobliżu bieguna północnego. Zgodnie z nowym modelem bombardowanie elektryczne regionu będzie się tylko pogarszać. Pod koniec stulecia liczba uderzeń pioruna w Arktyce może wzrosnąć ponad dwukrotnie, co może zapoczątkować szokującą kaskadę efektów domina – a mianowicie więcej pożarów i ocieplenia. „Arktyka to szybko zmieniające się miejsce i jest to aspekt transformacji, któremu nie jestem pewien, poświęcił wiele uwagi, ale w rzeczywistości jest on bardzo istotny” – mówi klimatolog z UCLA Daniel Swain, który nie był zaangażowany w badaniach.

Aby wywołać burze, potrzebujesz dużo ciepła. Kiedy słońce ogrzewa ziemię, do atmosfery unosi się gorące powietrze i wilgoć. Jednocześnie opada zimne powietrze w układzie. Tworzy to wirującą masę zwaną głęboką chmurą konwekcyjną, która z kolei tworzy ładunki elektryczne, które rosną w błyskawice.

Na dalekiej północy Kanady uderza piorun

: Sandra Angers-Blondin

To normalne w tropikach, gdzie jest dużo ciepła, ale Arktyka powinna być wystarczająco zimna, aby lepiej oprzeć się unoszeniu się gorącego powietrza na dużą skalę. Najwyraźniej już nie. „Dzięki ociepleniu powierzchni będziesz miał więcej energii, aby wypchnąć powietrze na duże szerokości geograficzne” – mówi Yang Chen, klimatolog z UC Irvine, główny autor nowego artykułu w Zmiana klimatu przyrody opisywanie modelowania. „A także, ponieważ atmosfera jest cieplejsza, może pomieścić więcej pary wodnej”.

Połącz je razem, a będziesz miał wielkie, jaskrawe burze, które teraz przemieszczają się w promieniu 100 mil od bieguna północnego. (Naukowcy mogą wskazać uderzenia w odległym regionie za pomocą globalnej sieci detektorów radiowych: kiedy piorun uderza w ziemię, w rzeczywistości zamienia się w rodzaj wieży radiowej, wysyłając sygnał). Mam potencjał do pożaru, zwłaszcza gdy Arktyka się ociepla i wysycha. „Fala upałów w rosyjskiej Arktyce w 2020 r. Pokazuje, jak – nawet na dużych szerokościach geograficznych – mogą rozwinąć się naprawdę ciepłe warunki pogodowe, które mogą prowadzić do intensywnych pożarów, które mogą rozrosnąć się do bardzo dużych rozmiarów” – mówi Isla Myers-Smith, ekolog z Uniwersytet w Edynburgu, który studiuje region, ale nie był zaangażowany w tę nową pracę. „Wiele terenów spłonęło podczas sezonu pożarów w 2020 roku w rosyjskiej Arktyce”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook