GryOprogramowanie

Wimbledon: technologia stojąca za najlepszym turniejem tenisowym na świecie

Mistrzostwa Wimbledonu, podczas których rocznie zużywa się około 28 ton truskawek, 10 000 litrów śmietany i 320 000 szklanek Pimm’s, wyróżniają się pozornie niekontrolowanym, bujnym hedonizmem. Ale podczas gdy większość firm, organizacji i instytucji stara się ciąć koszty, Wimbledon trzymał się swojej mantry. Nie rób rzeczy taniej; robić rzeczy lepszy.

Przykład: wykorzystanie technologii przez Wimbledon jest naprawdę imponujące. Miałem szczęście śledzić technologię Wimbledonu przez ostatnie trzy lata i bardzo zachęcające było obserwowanie ogromnego przedsięwzięcia, takiego jak Mistrzostwa, które coraz głębiej i głębiej zanurza się w technologię. Można by pomyśleć, że po 140 latach Wimbledon może utknąć na swoich drogach, ale daleko mu do tego. Kiedy technologia jest jedynym realnym sposobem zapewniania stałych, znaczących zysków graczom, odwiedzającym i setkom milionów ludzi obserwujących zdalnie, nie próbujesz z tym walczyć; obejmujesz to.

Oczywiście Wimbledon obejmuje technologię w wyraźnie Wimbledonowy sposób. Na przykład w tym roku Mistrzostwa testują bezpłatne Wi-Fi — ale ponieważ nie wiedzą jeszcze, jak ludzie będą się zachowywać, korzystając z bezpłatnego Wi-Fi, jest ono dostępne tylko w trzech określonych lokalizacjach (w pobliżu food courtu, w punkcie odsprzedaży biletów obszarze, a po zachodniej stronie dziedzińca 12). Turniej trwa przez ten weekend, ale jego zespół już rozpoczął analizę danych. Okazuje się, że na szczęście użytkownicy Wi-Fi na korcie 12 używają swoich telefonów tylko między punktami. Po rozpoczęciu gry korzystanie z Wi-Fi zostaje zatrzymane. Jeśli próba się powiedzie, Wi-Fi może zostać wprowadzone na Wimbledon w 2018 roku.

Ujęcie (podobno) oprogramowania IBM generującego najważniejsze momenty meczów tenisowych.  Widzisz cztery zmienne, które śledzi...
Powiększać / Ujęcie (podobno) oprogramowania IBM generującego najciekawsze momenty meczów tenisowych. Widzisz cztery zmienne, które śledzi…

Innym dużym postępem w tym roku jest to, że IBM (oficjalny partner technologiczny Wimbledonu) skanuje teraz każdy mecz tenisa i automatycznie generuje klipy wideo z najważniejszych lub ekscytujących momentów. Brzmi to trudno, ale najwyraźniej wymaga od IBM tylko śledzenia trzech zmiennych: poziomu hałasu, rozpoznawania akcji i wiwatów tłumu. Łączą się one, aby wygenerować „ogólny poziom podniecenia”. Poziom hałasu to prawdopodobnie dźwięki otoczenia podekscytowanej publiczności, podczas gdy rozpoznawanie akcji odnosi się do graczy. Czy dużo biegają, machają pięścią, czy w inny sposób są emocjonalne?

Kiedy ogólny poziom podniecenia przekroczy próg (0,8?), oprogramowanie wraca do bufora wideo i tworzy klip z zaznaczeniem punktu. Na razie redaktor-człowiek nadal przegląda każdy klip przed opublikowaniem. Edytor-człowiek jest nadal wymagany, aby wydobyć klipy wideo z bardziej zniuansowanych dopasowań; oprogramowanie IBM nie rozumie jeszcze kontekstu poszczególnych meczów lub par zawodników. Ale biorąc pod uwagę, że inne oprogramowanie IBM na Wimbledonie dopasowuje się do kontekstu – głównie po to, aby komentatorzy mogli dodać trochę dodatkowego smaku – wydaje się to oczywistym ulepszeniem technologii automatycznego podświetlania w nadchodzących latach.

Obecność IBM na Wimbledonie jest całkowicie przemijająca — pojawiają się, prowadzą sprawy przez kilka tygodni, a potem znikają.  W związku z tym "serwery" to tylko laptopy ThinkPad i MacBook.
Powiększać / Obecność IBM na Wimbledonie jest całkowicie przemijająca — pojawiają się, prowadzą sprawy przez kilka tygodni, a potem znikają. W związku z tym „serwery” to tylko laptopy ThinkPad i MacBook.

Sebastiana Antoniego

Pożeranie danych

Jednym z najbogatszych atutów Wimbledonu jest ogromna baza danych zawierająca statystyki z ponad 100 lat rywalizacji w tenisa. Wraz z dojrzewaniem partnerstwa Wimbledonu z IBM i wdrażaniem nowych technik gromadzenia danych i czujników, głębokość i dokładność danych uległy poprawie. .

Być może najbardziej ekscytujące jest to, że Wimbledon przechowuje teraz stan 3D meczów tenisowych za pomocą systemu kamer Hawk-Eye dostępnego na niektórych kortach. Hawk-Eye, który wykorzystuje wiele kamer do śledzenia piłki i rozwiązywania sporów dotyczących oceny linii, generuje stały strumień danych, które IBM może przetworzyć do użytecznego formatu. Ale tak na prawdę robić coś z tymi danymi jest ryzykowną sprawą, ponieważ nie jest jasne, kto jest ich właścicielem. Niektórzy tenisiści, jak możesz sobie wyobrazić, nie są zainteresowani jakimś sprytnym oprogramowaniem do Big Data/uczenia maszynowego, aby ujawnić światu sekrety ich stylu gry.

Dzisiaj Wimbledon/IBM wykorzystuje tylko dane Hawk-Eye do śledzenia „agresywnych” strzałów każdego gracza. Prawdopodobnie jednak w bazie danych Wimbledonu przechowywanych jest wiele surowych danych, które mogą zostać przetworzone w późniejszym terminie. Aby uzyskać więcej informacji na temat prób i utrapień związanych z gromadzeniem, wykorzystywaniem i udostępnianiem danych, dobrym punktem wyjścia jest nasza najnowsza funkcja dotycząca danych piłkarskich.

Wimbledon ładnie użył różnych znaków Wi-Fi, aby wskazać, jak silny powinien być sygnał w danym obszarze.
Powiększać / Wimbledon ładnie użył różnych znaków Wi-Fi, aby wskazać, jak silny powinien być sygnał w danym obszarze.

Sebastiana Antoniego

Wimbledon postrzega również tę nową publiczną sieć Wi-Fi jako potencjalne źródło danych, które można wykorzystać. Jak być może już wiesz, po dołączeniu do sieci Wi-Fi (lub innej sieci) operator tej sieci może zobaczyć, z jakich usług i aplikacji korzystasz. Na przykład dzięki tegorocznemu testowi hotspotu Wi-Fi Wimbledon może teraz sprawdzić, ilu odwiedzających korzysta z aplikacji do przesyłania wiadomości Line. Linia jest używana głównie w Azji, więc Wimbledon może wykorzystać te dane, aby poprawić sposób reklamowania konkurencji wśród azjatyckich gości w przyszłym roku.

Mówiąc prościej, jeśli Wimbledon pokryje All England Lawn Tennis Club siecią Wi-Fi, będzie mógł użyć unikalnego adresu MAC każdego urządzenia do śledzenia ruchu większości odwiedzających po obiekcie. Zapewniam, że nie z powodu przerażających powodów, ale po to, aby wyeliminować wąskie gardła i nieefektywność. Czy powinna tu być inna toaleta? Stoisko z truskawkami i śmietaną? Wieczna czcionka Pimm jest tutaj? Wi-Fi w całym obiekcie umożliwiłoby również Wimbledonowi wysyłanie powiadomień do odwiedzających, gdy się poruszają, w stylu beaconów.

Dwa lata temu inżynier IBM powiedział mi, że prowadzili rozmowy z brytyjskimi dostawcami sieci komórkowych, aby śledzić odwiedzających za pomocą triangulacji komórkowej, ale w tym roku powiedziano mi, że nigdy nie doszło do takiego partnerstwa. Robienie tego przez Wi-Fi (i być może rozszerzone o Bluetooth) i tak jest prawdopodobnie rozsądniejsze.

Zapytaj Freda (er, Watsona?), kamery 360 stopni…

Wreszcie, Wimbledon wydał znacznie przeprojektowaną aplikację mobilną na tegoroczne Mistrzostwa. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła duża zmiana z osób śledzących Wimbledon w przeglądarce komputerowej na obserwowanie go na urządzeniach mobilnych. Aplikacja mobilna ma zapewniać lepsze wrażenia niż witryna mobilna — ale szczerze mówiąc, jeśli grasz w tenisa, prawdopodobnie powinieneś po prostu pobrać bezpłatną aplikację (iOS/Android) i zobaczyć, co myślisz. W tym roku pojawiła się nowa funkcja o nazwie Ask Fred, która najwyraźniej wykorzystuje technologię IBM Watson, aby odpowiedzieć na Twoje pytania. Aplikacja ma również możliwość przeglądania kilku kamer 360 stopni, które zostały umieszczone na każdym korcie.

Teraz przeczytaj o tym, jak ewolucja może zaprowadzić nas tylko tak daleko w sporcie, ale korzystanie z technologii byłoby znacznie bardziej ekscytujące…

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook