NowościRTV

Windows 11 pozostawi w tyle miliony komputerów, a Microsoft stara się wyjaśnić, dlaczego

Microsoft miał sześć lat na przygotowanie się do premiery Windows 11, ale firma wciąż ma problemy z wyjaśnieniem swoich nowych wymagań sprzętowych. Windows 11 będzie oficjalnie obsługiwał procesory Intel 8. generacji Coffee Lake lub Zen 2 i nowsze, pozostawiając w tyle miliony komputerów, które zostały sprzedane podczas premiery systemu Windows 10.

To niezwykła niespodzianka, jeśli kupiłeś nowy komputer z systemem Windows 10, a może masz doskonale sprawną maszynę, która jest jeszcze starsza. Windows 11 będzie wymagał procesorów Intel 8. generacji Coffee Lake lub Zen 2 i nowszych, obsługi TPM 2.0 (Trusted Platform Module), 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci masowej.

Firma Microsoft zazwyczaj nie wymusza tak określonych wymagań dotyczących procesora w systemie Windows — zarówno Windows 8, jak i Windows 10 wymagają tylko procesora 1 GHz, 1 GB pamięci RAM (2 GB w przypadku 64-bitowej wersji) i 16 GB pamięci (20 GB w przypadku 64-bitowej). Zaawansowani użytkownicy systemu Windows i administratorzy IT oczekują możliwości uaktualnienia do najnowszego systemu operacyjnego, niezależnie od używanego sprzętu. Wygląda na to, że to się skończy wraz z Windows 11.

Firma Microsoft zazwyczaj nie wymusza ścisłych wymagań dotyczących procesora.
Ilustracja Williama Joela / The Verge

Po wielu zamieszaniu w zeszłym tygodniu, Microsoft ponownie próbował wczoraj wyjaśnić swoje wymagania sprzętowe i wygląda na to, że głównym motorem tych zmian jest bezpieczeństwo. W połączeniu z wymaganiami sprzętowymi firmy Microsoft jest nacisk na włączenie bardziej nowoczesnego systemu BIOS (UEFI), który obsługuje funkcje takie jak Secure Boot i TPM 2.0 (Trusted Platform Module).

Połączenie modułu TPM z niektórymi technologiami wirtualizacji używanymi przez firmę Microsoft w systemie Windows zapewnia zrozumiałą korzyść w zakresie bezpieczeństwa, którą szczegółowo omówiliśmy wcześniej. Microsoft twierdzi, że połączenie Windows Hello, szyfrowania urządzeń, zabezpieczeń opartych na wirtualizacji, integralności kodu chronionej przez hiperwizor (HVCI) i bezpiecznego rozruchu „wykazano, że zmniejsza złośliwe oprogramowanie o 60 procent”.

Oczywiście potrzebujesz nowoczesnego sprzętu, aby włączyć wszystkie te zabezpieczenia, a Microsoft od lat pracuje nad tym momentem. Obsługa TPM była wymogiem dla producentów OEM, aby uzyskać certyfikat systemu Windows od czasu wydania systemu Windows 10, ale firma Microsoft nie zmuszała firm ani konsumentów do jej włączenia.

Decyzja Microsoftu, aby zmusić użytkowników systemu Windows 11 do korzystania z TPM, bezpiecznego rozruchu i innych, ma kluczowe znaczenie dla systemu Windows. To system operacyjny Microsoftu zawsze pada ofiarą ataków ransomware i złośliwego oprogramowania, a sytuacja może się tylko pogorszyć, jeśli poziom bezpieczeństwa sprzętu Windows nie wzrośnie.

Microsoft Surface Pro 4

Surface Pro 4 firmy Microsoft nie będzie obsługiwany w systemie Windows 11.

Ta delikatna równowaga bezpieczeństwa i typowa otwartość systemu Windows to coś, z czym Microsoft będzie się zmagał w ciągu następnej dekady, zmagając się z modernizacją systemu Windows i zrozumiałą reakcją. Chociaż Microsoft rezygnuje ze swoich nowych wymagań sprzętowych w fazie zapoznawczej systemu Windows 11, nadal nie wiemy dokładnie, jakie urządzenia będą obsługiwane, gdy zostanie wprowadzony na rynek jeszcze w tym roku.

Wczoraj Microsoft próbował przedstawić nieco więcej jasności, ale nie był to poziom szczegółowości, na który liczyliśmy. „W miarę udostępniania użytkownikom systemu Windows Insider i współpracy z naszymi producentami OEM będziemy przeprowadzać testy w celu zidentyfikowania urządzeń z procesorami Intel 7. generacji i AMD Zen 1, które mogą spełniać nasze zasady” — czytamy w poście na blogu zespołu ds. Windows. To może być dobra wiadomość dla Surface Studio 2, urządzenia o wartości 3 499 USD, które Microsoft nadal sprzedaje z chipem 7. generacji, którego nie ma na liście Windows 11.

Ten sam wpis na blogu ujawnił również, że 7. Generacja jest prawdopodobnie tak dawna, jak Microsoft jest skłonny przyznać. „Wiemy również, że urządzenia działające na procesorach Intel 6. generacji i AMD przed Zen nie będą” spełniać minimalnych wymagań systemowych Microsoftu, napisano w poście na blogu, zanim został zredagowany w celu usunięcia tej linii. Nie jest jasne, dlaczego chipy Intela 6. generacji zdecydowanie nie znajdują się na liście, ale część tej decyzji może być związana z Spectre i Meltdown – dwoma głównymi błędami bezpieczeństwa procesorów komputerowych, które dotyczyły prawie każdego urządzenia wyprodukowanego przez 20 lat.

„Wybór procesorów firmy Microsoft dla systemu Windows 11 nie wydaje się mieć wiele wspólnego z wydajnością, ale wygląda na środki łagodzące bezpieczeństwo w przypadku ataków typu side-channel” — mówi Patrick Moorhead, główny analityk w Moor Insights and Strategy. „Pomaga również producentom chipów skoncentrować pracę kierowców na przyszłości, a nie przeszłości”.

Ataki z kanałami bocznymi, takie jak Spectre i Meltdown, zostały ujawnione tuż przed wdrożeniem przez Intela sprzętowych środków łagodzących w celu ochrony przed niektórymi spekulacyjnymi atakami wykonawczymi w niektórych chipach 8. generacji w 2018 roku. konkretny punkt odcięcia 8. Generacji i poza nią. Microsoft nie wyjaśnił w pełni tej decyzji, a firma mówi teraz ludziom, aby poczekali i sprawdzili, czy jest w stanie uwzględnić więcej starszych maszyn podczas testów. Tak czy inaczej, nastąpi odcięcie procesora, które wpłynie na miliony komputerów.

Spectre i Meltdown mogą być powiązane ze zmianami CPU w Windows 11.
Ilustracja Alex Castro / The Verge

Krytycy podejścia Microsoftu zauważają, że ten krok będzie generował niepotrzebne e-odpady, ponieważ konsumenci przechodzą na modernizację komputerów, które są więcej niż zdolne do pracy z systemem Windows 11. Złożoność TPM i UEFI jest również dyskutowana przez administratorów IT, szczególnie jeśli urządzenia nie są skonfigurowane do korzystania z tych technologii.

Ekspert bezpieczeństwa Kevin Beaumont, który spędził prawie rok pracując w Microsoft podczas pandemii, skrytykował firmę za wymagania sprzętowe Windows 11. „W środku pandemii, gdy organizacje cierpią, z globalnym niedoborem chipów, Microsoft [is] próbując skłonić ludzi do wymiany rzeczy ze względów bezpieczeństwa, które są wątpliwe” – powiedział Beaumont na Twitterze. „Kupić powierzchnię? Nie. Stwórz lepszy system operacyjny”.

Zmiany sprzętowe Microsoftu pojawiają się również kilka tygodni po tym, jak Apple ogłosił macOS Monterey, z obsługą komputerów Mac Pro sprzedawanych pod koniec 2013 r. i później, a Mac Minis sprzedawanych od końca 2014 r. Apple oczywiście nie musi obsługiwać ogromnej gamy konfiguracji sprzętowych, jak robi to Microsoft, ale najnowsza wersja macOS nadal będzie działać na systemach, które mają osiem lat. Zmiany Microsoftu oznaczają, że niektóre komputery, które mają zaledwie trzy lata, zostaną wyłączone z aktualizacji Windows 11.

Będą jednak pewne wyjątki od nowych zasad Microsoftu. „Windows 11 nie stosuje sprawdzania zgodności sprzętu w przypadku zwirtualizowanych wystąpień ani podczas instalacji, ani podczas uaktualniania”, zauważa dokument Microsoft (PDF) dotyczący minimalnych wymagań sprzętowych dla systemu Windows 11. Oznacza to, że jeśli używasz systemu Windows 11 jako maszyny wirtualnej, możesz zignoruj ​​wymagania dotyczące procesora i bezpieczeństwa. Jest to sprzeczne z dużym naciskiem firmy Microsoft na bezpieczeństwo, ale rzeczywistość jest taka, że ​​większość konsumentów i klientów komercyjnych nie będzie korzystać z systemu Windows 11 na maszynie wirtualnej.

Microsoft ma jeszcze kilka miesięcy na przetestowanie systemu Windows 11, a informacje zwrotne z podglądu poinformują o „wszelkich korektach [Microsoft] powinien spełniać nasze minimalne wymagania systemowe w przyszłości.” Producent oprogramowania usunął również aplikację PC Health Check, która doprowadziła do wielu zamieszania wokół aktualizacji systemu Windows 11. „Zdajemy sobie sprawę, że firma nie była w pełni przygotowana do udostępnienia oczekiwanego od nas poziomu szczegółowości lub dokładności, dlaczego komputer z systemem Windows 10 nie spełnia wymagań dotyczących aktualizacji” — mówi zespół Windows.

Daje to Microsoftowi trochę wytchnienia od teraz do uruchomienia i wystarczająco dużo czasu, aby testerzy mogli grać z systemem Windows 11 wolnym od tych nowych ograniczeń. Ale jeśli testujesz teraz system Windows 11 na starszym procesorze, którego nie ma na oficjalnej liście, prawdopodobnie będziesz musiał ponownie zainstalować system Windows 10 pod koniec okresu zapoznawczego.

Microsoft pozwala testerom na dostęp do systemu Windows 11 na wielu różnych urządzeniach podczas wersji zapoznawczej, ale planuje zastosować te nowe ograniczenia w momencie premiery. Byłbym zaskoczony, gdyby pod koniec tego roku nastąpiła poważna zmiana w tych wymaganiach sprzętowych, inna niż Microsoft ustępujący niektórym chipom 7. generacji. Ciesz się więc testowaniem systemu Windows 11, póki jeszcze możesz.Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook