GryNowościOprogramowanie

Windows 95 ma dziś 25 lat

Aktualizacja 24 sierpnia 2020: Dzisiaj mija 25. rocznica Windows 95. Sprawdź naszą retrospektywę pochodzącą z 20. rocznicy poniżej i nieco zaktualizowaną, aby odzwierciedlić nową datę rocznicy.

Dwadzieścia pięć lat temu o północy ludzie ustawiali się w kolejce do CompUSA lub Best Buy. To nie było nowe Call of Duty gra, najnowszy iPod firmy Apple lub inny sprzęt, na który czekali kupujący. To było oprogramowanie, a nie byle jakie oprogramowanie: Windows 95.

Wydanie systemu Windows 95 przez Microsoft 24 sierpnia 1995 roku było bardzo oczekiwaną premierą. Jay Leno pomógł uruchomić oprogramowanie wraz ze współzałożycielem Microsoft, Billem Gatesem, z wieloma żartami i pojawieniem się całego zespołu programistów Windows 95 na scenie. To był wielki dzień dla Microsoftu, kiedy w ch telewizyjnych „Start Me Up” Rolling Stonesów pojawiły się obrazy nowego przycisku Start, którego nadal (prawie) używamy. Microsoft zatrudnił nawet Jennifer Anniston i Matthew Perry, aby stworzyli godzinny cyber sitcom dotyczący systemu Windows 95, a oprogramowanie było tak popularne, że w ciągu pierwszych pięciu tygodni sprzedano 7 milionów egzemplarzy.

Z dala od wszystkich fanfar związanych z premierą, maniacy komputerów PC wybierali między procesorami Pentium lub 486, dyskami twardymi IDE lub SCSI, podwójnymi prędkościami CD-ROM i kartami dźwiękowymi Sound Blaster, aby doświadczyć tego, co najlepsze w Windows 95. Microsoft dodał wiele funkcje systemu Windows 95, ale największym był nowy przycisk Start, menu i pasek zadań, które znacznie ułatwiły znajdowanie aplikacji i nawigację w systemie operacyjnym. Ulepszenia wielozadaniowości i interfejs graficzny były dużym krokiem naprzód w stosunku do Windows 3.1 i czasów MS-DOS, ale interfejs był raczej podobny dla użytkowników Macintosha i OS / 2.

Jednak Windows 95 to nie tylko przycisk Start. Oprócz tego, że jest to 32-bitowy system operacyjny, ważnym dodatkiem była obsługa długich nazw plików, do 250 znaków. Brzmi jak podstawowa funkcja w 2015 roku, ale w tamtym czasie znacznie ułatwiało nazywanie dokumentów. Kolejną ważną cechą było wprowadzenie Plug and Play do automatycznego wykrywania i instalowania sprzętu. Chociaż proces Plug and Play został znacznie ulepszony w nowszych wersjach, implementacja systemu Windows 95 była często określana jako Plug and Pray ze względu na często zawodny proces instalacji urządzenia, który powodował konflikty IRQ i wiele radości ze sterownika.

Microsoft miał inne równie ambitne plany dotyczące Windows 95. Nowa aplikacja Microsoft Network (MSN) została dostarczona wraz z widoczną ikoną na pulpicie. MSN został zaprojektowany w celu zapewnienia dostępu do poczty elektronicznej, pokojów rozmów, grup dyskusyjnych i pierwszych stron głównych WWW za pośrednictwem połączenia dial-up. Firma Microsoft pobierała miesięczną opłatę za dostęp do MSN, a jeśli korzystałeś z niego przez ponad trzy godziny w miesiącu, były dodatkowe opłaty. To były początki Internetu i połączeń telefonicznych, a obecnie MSN istnieje jako usługa sieciowa za pośrednictwem różnych dostosowanych aplikacji lub przeglądarki.

Windows 95 MSN

Microsoft przedstawił również swój pierwszy pomysł synchronizowania danych między wieloma komputerami w systemie Windows 95. Moja teczka miała na celu synchronizację plików między laptopem a komputerem stacjonarnym, aw nowoczesnych wersjach systemu Windows wszystko to działa w chmurze dzięki usłudze przechowywania danych OneDrive firmy Microsoft. Firma Microsoft wprowadziła nawet obsługę profili użytkowników w systemie Windows 95, aby umożliwić wielu członkom rodziny logowanie się i posiadanie własnych, oddzielnych profili z łączami i aplikacjami. Jeśli nie byłeś zadowolony ze wszystkich nowych funkcji systemu Windows 95, mógłbyś kupić Microsoft Plus! dla Windows 95 w tamtym czasie. Zawierał zestaw Internet Jumpstart (wczesna wersja przeglądarki Internet Explorer), obsługę motywów i szereg narzędzi systemowych. Kolejne aktualizacje systemu Windows 95 wprowadziły również nowe funkcje, zanim system Windows 98 pojawił się trzy lata później, aby jeszcze bardziej poprawić.

Na poniższych zdjęciach i filmach możesz rzucić okiem na Windows 95, zwłaszcza Bill Gates i Steve Ballmer tańczący do „Start Me Up”. Jest klasyczny, podobnie jak Windows 95.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook