GryMediaNowości

Windows kończy 35 lat: wizualna historia

Rewolucja na PC rozpoczęła się 35 lat temu w tym tygodniu. Microsoft wypuścił pierwszą wersję systemu Windows 20 listopada 1985 roku, aby odnieść sukces w systemie MS-DOS. To był ogromny kamień milowy, który utorował drogę dla nowoczesnych wersji systemu Windows, których używamy dzisiaj. Chociaż system Windows 10 w niczym nie przypomina systemu Windows 1.0, nadal ma wiele oryginalnych podstaw, takich jak paski przewijania, menu rozwijane, ikony, okna dialogowe i aplikacje, takie jak Notatnik i farba MS.

Windows 1.0 przygotował również grunt pod mysz. Jeśli korzystałeś z MS-DOS, mogłeś tylko wpisywać polecenia, ale w Windows 1.0 podnosiłeś mysz i przesuwałeś okna, wskazując i klikając. Wraz z oryginalnym Macintoshem mysz całkowicie zmieniła sposób interakcji użytkowników z komputerami. W tamtym czasie wielu narzekało, że Windows 1.0 zbytnio skupiał się na interakcji z myszą zamiast na poleceniach klawiaturowych. Pierwsza wersja systemu Windows firmy Microsoft mogła nie zostać dobrze przyjęta, ale zapoczątkowała bitwę między Apple, IBM i Microsoft o dostarczanie komputerów masowym.

Bill Gates (Carol Halebian)

Współzałożyciel firmy Microsoft, Bill Gates, z pudełkową kopią systemu Windows.
Carol Halebia

W 1985 roku Windows 1.0 wymagał dwóch dyskietek, 256 kilobajtów pamięci i karty graficznej. Jeśli chciałeś uruchamiać wiele programów, potrzebujesz komputera z dyskiem twardym i 512 kilobajtów pamięci. Nie byłbyś w stanie uruchomić niczego z zaledwie 256 kilobajtami pamięci na nowoczesnych maszynach, ale te podstawowe specyfikacje to dopiero początek. Chociaż Apple był w tym czasie liderem w produkcji graficznych interfejsów użytkownika opartych na myszy, nadal koncentrował się na połączeniu sprzętu i oprogramowania. Firma Microsoft stworzyła już swój niedrogi system operacyjny DOS dla komputerów osobistych dla komputerów osobistych IBM i zyskała mocną pozycję jako firma programistyczna.

Wraz z systemem Windows 1.0 firma Microsoft podjęła ważny krok, skupiając się na aplikacjach i podstawowym oprogramowaniu. IBM trzymał się podstaw architektury PC przez kilka lat, ale Microsoft ułatwił rywalom i programistom tworzenie aplikacji, zapewniając, że system Windows był stosunkowo otwarty i łatwy do rekonfiguracji i dostosowywania. Producenci komputerów PC przybywali do systemu Windows, a system operacyjny uzyskał wsparcie ze strony ważnych firm programistycznych. Takie podejście do dostarczania oprogramowania partnerom sprzętowym do sprzedaży ich własnych maszyn stworzyło ogromną platformę dla firmy Microsoft. Jest to platforma, która umożliwia aktualizację za pomocą każdej wersji systemu Windows, jak pokazuje klasyczny klip YouTube.

Windows dominuje teraz w komputerach osobistych od 35 lat i żadna liczba kampanii Mac vs. PC nie zbliżyła się do zmiany tego, ale z pewnością były zabawne. Microsoft kontynuował ulepszanie systemu Windows i tworzył dla niego nowe zastosowania na różnych urządzeniach, w firmach, a teraz wraz z przejściem do chmury. Dopiero teraz, wraz z popularnością nowoczesnych smartfonów i tabletów, Windows staje przed największym jak dotąd wyzwaniem. Microsoft może jeszcze przetrwać burzę mobilną, ale zrobi to tylko wtedy, gdy na nowo rozpali swoje korzenie jako prawdziwa firma programistyczna. Jest mało prawdopodobne, że w 2055 roku będziemy świętować kolejne 35-lecie systemu Windows w taki sam sposób, więc spójrzmy wstecz, jak zmienił się system operacyjny Microsoftu od jego skromnych początków.

Gdzie wszystko się zaczęło: Windows 1.0 wprowadził GUI, obsługę myszy i ważne aplikacje. Bill Gates kierował rozwojem systemu operacyjnego po latach pracy nad oprogramowaniem dla komputerów Mac. Windows 1.0 został dostarczony jako pierwszy graficzny system operacyjny Microsoftu na komputery PC z 16-bitową powłoką na szczycie MS-DOS.

Wizualna historia systemu Windows

Windows 1.0 (1985)

Windows 2.0 kontynuował 16-bitowe przetwarzanie z grafiką VGA i wczesnymi wersjami programów Word i Excel. Pozwoliło to aplikacjom siedzieć jeden na drugim, a ikony na pulpicie sprawiały, że Windows był łatwiejszy w użyciu w momencie wydania 2.0 w grudniu 1987 roku. Microsoft wypuścił Windows 2.1 sześć miesięcy później i była to pierwsza wersja Windows wymaga dysku twardego.

Wizualna historia systemu Windows

Windows 2.0 (1987)

Windows 3.0 kontynuował dziedzictwo GUI na szczycie MS-DOS, ale zawierał lepszy interfejs użytkownika z nowymi menedżerami programów i plików. Saper, gra logiczna pełna ukrytych min, przybył również z aktualizacją Windows 3.1.

Wizualna historia systemu Windows

Windows 3.0 (1990)

Windows NT 3.5 był drugą wersją NT i naprawdę zaznaczył nacisk firmy Microsoft na komputery biznesowe, oferując ważne funkcje bezpieczeństwa i udostępniania plików. Obejmował również obsługę protokołu TCP / IP, protokołu komunikacji sieciowej, którego wszyscy używamy obecnie, aby uzyskać dostęp do Internetu.

Wizualna historia systemu Windows

Windows NT 3.5 (1994)

Windows 95 był miejscem, w którym rozpoczęła się nowoczesna era systemu Windows. Była to jedna z najważniejszych aktualizacji systemu Windows. Microsoft przeniósł się na architekturę 32-bitową i wprowadził menu Start. Pojawiła się nowa era aplikacji, a Internet Explorer pojawił się w aktualizacji systemu Windows 95.

Wizualna historia systemu Windows

Windows 95 (1995)

Windows 98 opiera się na sukcesie systemu Windows 95, poprawiając obsługę sprzętu i wydajność. Microsoft skupił się również na Internecie w momencie premiery i dołączał aplikacje i funkcje, takie jak Active Desktop, Outlook Express, Frontpage Express, Microsoft Chat i NetMeeting.

Wizualna historia systemu Windows

Windows 98 (1998)

Windows ME skupiał się na multimediach i użytkownikach domowych, ale był niestabilny i zawierał błędy. Windows Movie Maker pojawił się po raz pierwszy w ME wraz z ulepszonymi wersjami Windows Media Player i Internet Explorer.

Wizualna historia systemu Windows

Windows ME (2000)Wcześniejsze

Windows 2000 został zaprojektowany dla komputerów klienckich i serwerów w firmach. Oparty na systemie Windows NT, został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie dzięki nowej ochronie plików, pamięci podręcznej DLL i sprzętowej technologii Plug and Play.

Wizualna historia systemu Windows

Windows 2000 (2000)

Windows XP naprawdę łączył wysiłki domowe i biznesowe Microsoftu. Windows XP został zaprojektowany dla komputerów klienckich i serwerów w firmach. Oparty na systemie Windows NT, został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie dzięki nowej ochronie plików, pamięci podręcznej DLL i sprzętowej technologii Plug and Play.

Wizualna historia systemu Windows

Windows XP (2001)

Windows Vista został źle odebrany, tak jak ja. Podczas gdy Vista wprowadziła nowy interfejs Aero i ulepszone funkcje bezpieczeństwa, Microsoftowi zajęło około sześciu lat opracowanie systemu Windows Vista i działał dobrze tylko na nowym sprzęcie. Kontrola kont użytkowników była mocno krytykowana, a Windows Vista pozostaje częścią złego cyklu wydań systemu Windows.

Wizualna historia systemu Windows

Windows Vista (2007)

Windows 7 pojawił się w 2009 roku, aby uporządkować bałagan w systemie Vista. Microsoft wykonał dobrą robotę pod względem wydajności, jednocześnie poprawiając i ulepszając interfejs użytkownika oraz sprawiając, że kontrola konta użytkownika jest mniej irytująca. Windows 7 jest obecnie jedną z najpopularniejszych wersji systemu Windows.

Wizualna historia systemu Windows

Windows 7 (2009)

Windows 8 był drastycznym przeprojektowaniem znanego interfejsu Windows. Firma Microsoft usunęła menu Start i zastąpiła je pełnoekranowym ekranem startowym. Nowe aplikacje w stylu Metro zostały zaprojektowane w celu zastąpienia starzejących się aplikacji komputerowych, a Microsoft naprawdę skupił się na ekranach dotykowych i tabletach. Było to trochę zbyt drastyczne dla większości użytkowników komputerów stacjonarnych i Microsoft musiał przemyśleć przyszłość systemu Windows.

Wizualna historia systemu Windows

Windows 8 (2012)

Powrót do początku: system Windows 10 przywraca znane menu Start i wprowadza kilka nowych funkcji, takich jak Cortana, Microsoft Edge i przesyłanie strumieniowe z Xbox One na komputery PC. Jest bardziej przemyślany dla hybrydowych laptopów i tabletów, a Microsoft przeszedł na model Windows jako usługa, aby regularnie go aktualizować w przyszłości.

Wizualna historia systemu Windows

Windows 10 (2015)

Windows 10 nie zmienił się drastycznie w ciągu ostatnich pięciu lat. Microsoft poprawiał różne części systemu operacyjnego, aby go udoskonalić. Więcej ustawień systemowych zostało przeniesionych z tradycyjnego Panelu sterowania do nowej aplikacji Ustawienia, a menu Start ma teraz mniej blokowy wygląd. Nadal czekamy, aby zobaczyć, co przyniesie Windows 10X (pierwotnie zaprojektowany dla urządzeń z dwoma ekranami), ale Microsoft ulepszył również ikony systemowe dla Windows 10. 2021 może przynieść jeszcze większe wizualne odświeżenie systemu Windows 10.


Windows 10 (2020)

Uwaga redaktora: Ta historia została pierwotnie opublikowana w 2015 roku z okazji 30-lecia systemu Windows. Został zaktualizowany i ponownie opublikowany przez 35 lat systemu Windows.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook