Różności i nowinki technologia

Władze zlikwidowały pierścień wymiany karty SIM, który według nich zabrał miliony bogatych i sławnych

Małe urządzenia elektroniczne rozłożone na sztucznej drewnianej powierzchni.
Powiększać / Zbliżenie karty SIM, zamiennika karty SIM i smartfona.

Dziesięć osób zostało aresztowanych w związku z serią ataków polegających na wymianie kart SIM, które przyniosły ponad 100 milionów dolarów przejęcia kont telefonów komórkowych znanych osób – poinformowały w środę władze.

Wymiana karty SIM to przestępstwo polegające na wymianie legalnej karty SIM celu na należącą do atakującego. Atakujący następnie inicjuje resetowanie haseł dla kont poczty e-mail, zasobów kryptowalut i innych ważnych zasobów. Mając kontrolę nad telefonem komórkowym celu, atakujący odpowiada na wiadomości tekstowe wysyłane przez dostawców kont w celu zakończenia resetowania hasła.

Przechwytywanie kont zwykle następuje z pomocą złośliwego pracownika pracującego dla operatora komórkowego lub z pomocą osoby atakującej podającej się za prawowitego właściciela konta i proszącej o nową kartę.

Celowanie w bogatych i sławnych

Władze w Europie stwierdziły, że podejrzani byli częścią sieci, która przeprowadzała w zeszłym roku ataki polegające na zamianie karty SIM na głośne osoby, w tym gwiazdy sportu, muzyków, osoby wpływowe w Internecie i ich rodziny.

Po przejęciu kont napastnicy rzekomo ukradli pieniądze ofiar, kryptowalutę i dane osobowe, w tym kontakty. Atakujący przejęli również rzekomo konta w mediach społecznościowych i zamieszczali treści i wiadomości udające ofiary. Straty kryptowalut przekroczyły 100 milionów dolarów, podały władze z Europolem.

Dziesięciu hakerów aresztowanych za serię ataków z wymianą kart SIM na celebrytów.

Ośmiu podejrzanych w wieku od 18 do 26 lat zostało aresztowanych we wtorek w Wielkiej Brytanii. Akcja nastąpiła po wcześniejszych aresztowaniach dwóch innych podejrzanych, zlokalizowanych na Malcie iw Belgii. W informacjach prasowych tu i tu odpowiednio Europolu i brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości nie wymieniono podejrzanych ani nie podano, czy któryś z nich zgłosił zarzuty.

Światowa plaga

„Zamiana Simów wymaga znacznej organizacji przez sieć cyberprzestępców, z których każdy popełnia różne rodzaje przestępstw, aby osiągnąć pożądany rezultat” – powiedział Paul Creffield, szef operacji w National Cyber ​​Crime Unit w NCA. „Ta sieć celowała w dużą liczbę ofiar w USA i regularnie atakowała te, które uważały za lukratywne cele, takie jak znane gwiazdy sportu i muzyków”.

Wymiana kart SIM stała się głównym przedsięwzięciem przestępczym w ciągu ostatnich kilku lat, napędzanym w dużej mierze wzrostem liczby kont kryptowalutowych, które mogą pomieścić miliony dolarów w cyfrowych monetach. Na początku 2019 roku mężczyzna z Massachusetts przyznał się do wymiany karty SIM, która przyniosła 5 milionów dolarów w kryptowalutach. Później tego samego roku abonent AT&T pozwał operatora komórkowego w związku z zarzutami, że jego pracownicy pomogli hakerom w przeprowadzaniu ataków z wymianą karty SIM, które pozbawiły powoda kryptowaluty o wartości 1,8 miliona dolarów. W marcu ubiegłego roku władze europejskie ogłosiły aresztowanie 12 osób, które miały być częścią pierścienia wymiany kart SIM, który ukradł ponad 4 miliony dolarów.

Aresztowania są wynikiem współpracy organów ścigania z NCA, US Secret Service, Homeland Security Investigations, FBI i biura prokuratora okręgowego Santa Clara w Kalifornii. Śledczy powiadamiali ofiary, kiedy były celem, a kiedy było to możliwe, robili to, zanim wymiana karty SIM się powiodła. Ofiary miały wtedy okazję zapobiec powodzeniu ataku.

Europol przedstawił następujące porady dotyczące unikania ataków polegających na zamianie karty SIM:

  • Używaj dwuskładnikowych aplikacji uwierzytelniających zamiast wysyłania kodu uwierzytelniającego przez SMS
  • Jeśli to możliwe, nie łącz numeru telefonu komórkowego z wrażliwymi kontami online
  • Aktualizuj oprogramowanie urządzenia
  • Nie odpowiadaj na podejrzane e-maile ani nie rozmawiaj przez telefon z osobami dzwoniącymi, które proszą o podanie danych osobowych
  • Ogranicz ilość danych osobowych udostępnianych online

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook