GryKryptowaluty

Wraz ze wzrostem popularności waluty cyfrowej pojawiają się obawy dotyczące prywatności

Pomaganie ludziom bez kont bankowych „brzmi bardzo krwawo, ale co, jeśli efektem końcowym jest system kont bankowych z nadzorem?” mówi Rohan Gray, profesor prawa na Uniwersytecie Willamette, który pracował nad propozycjami cyfrowego dolara, w tym nad tą zeszłej wiosny. „Nagle mówisz teraz o budowaniu systemu monetarnego, w którym każda transakcja mogłaby być przechowywana jako dane i stworzyć solidny wykres społeczny Stanów Zjednoczonych”.

Te obawy są tak stare jak pieniądz cyfrowy. W 1994 roku mój kolega z WIREd, Steven Levy, przedstawił profil Davida Chauma, kryptografa i wynalazcę cyfrowej formy pieniędzy zwanej e-gotówką. Jego pomysł polegał na tym, że zamiast papierów i monet ludzie nosili przy sobie cyfrowe tokeny przechowywane w dedykowanych urządzeniach, które mogą wyglądać jak karta debetowa lub brelok do kluczy, lub mogli wysyłać je pocztą elektroniczną. (To było na długo przed smartfonami). Główną troską Chauma było to, jak zapewnić bezpieczeństwo i prywatność tych transakcji za pomocą kontroli kryptograficznej. Ale w tamtym czasie na kartach nie było cyfrowego dolara wyemitowanego przez rząd USA. „Kiedy zadzwoniłem do rzecznika Rezerwy Federalnej, aby zapytać o gotówkę elektroniczną, śmiał się ze mnie” – napisał wtedy Levy. „To było tak, jakbym pytał o kursy wymiany z UFO”.

Było to przed aplikacjami płatniczymi, takimi jak Paypal, przed Bitcoinem i zanim Facebook zaproponował Librę, teraz zwaną Diem, która obiecuje formę prywatnej waluty zaprojektowanej tak, aby pozostać w murach jej ogromnej cyfrowej fortecy. Innymi słowy, było to wcześniej, gdy banki centralne miały dużą konkurencję. Na przykład w Chinach prywatne systemy płatności, takie jak Alipay i WeChat Pay, są prawie wszechobecne. Emitowany przez rząd cyfrowy juan mógłby pozwolić konkurentom, takim jak tradycyjne banki, wzmocnić swoją drogę do płatności, a także potencjalnie dałby chińskiemu rządowi większą wgląd w krajową gospodarkę.

Innym skutkiem tej konkurencji jest malejące wykorzystanie fizycznej gotówki. Na przykład w Szwecji urzędnicy postrzegają e-koronę jako sposób na zapewnienie, że pieniądze pozostaną dostępne dla społeczeństwa, nawet w świecie, w którym fizyczna gotówka jest trudna do zdobycia. W przeciwnym razie może nadejść czas, kiedy kupowanie artykułów spożywczych, oszczędzanie na emeryturę lub otrzymywanie czeku socjalnego będzie zależało od siły prywatnych sieci finansowych. Pieniądze publiczne, mimo że znikają z pola widzenia, stanowią swego rodzaju zabezpieczenie w tragicznych czasach. Podczas pandemii mniej osób korzysta z gotówki, ale w rzeczywistości ilość w obiegu wzrosła, gdy ludzie gromadzą zapasy z bankomatów. Gotówka to bezpieczna przystań – wolna od ryzyka, o ile wybierzesz dobrą kryjówkę.

Ale czy cyfrowa waluta byłaby zamiennikiem gotówki? W artykule opublikowanym w zeszłym miesiącu zatytułowanym „O możliwości uzyskania CBDC podobnego do gotówki” naukowcy ze szwedzkiego Riksbanku argumentowali, że nie, tak naprawdę nie jest to możliwe. Powód: prywatność. Niezależnie od tego, jak zaprojektowana jest waluta cyfrowa, napisali, ktoś musiałby śledzić transakcje, aby zapobiec tak zwanemu problemowi podwójnego wydawania – cyfrowemu odpowiednikowi fałszerstwa. Innymi słowy, transakcje cyfrowe muszą być śledzone za pomocą jakiejś księgi. W związku z tym niemożliwe byłoby zapewnienie całkowitej prywatności, nawet przy próbach ukrycia szczegółów transakcji lub tożsamości zaangażowanych stron. W przypadku bitów i bajtów zawsze istnieje możliwość wystąpienia backdoora lub wycieku.

Ten obraz może przedstawiać grę i hazard

Przewodowy przewodnik po Bitcoinie

Kryptowaluta reprezentuje niesamowity postęp technologiczny. Bitcoin ma wiele do zrobienia, zanim stanie się prawdziwym zamiennikiem, a nawet dodatkiem do globalnego systemu finansowego.

Teoretycznie byłoby możliwe, aby ludzie dokonywali transakcji bez pozostawiania śladów, korzystając z bezpiecznego sprzętu, na którym ludzie mogliby ładować swoje cyfrowe pieniądze i dokonywać transakcji bez ponownego łączenia się z jakimkolwiek scentralizowanym systemem. Jednak obecne formy bezpiecznego sprzętu nie są odporne na uszkodzenia i budzą obawy w zakresie bezpieczeństwa, wyjaśnia Neha Narula, dyrektor Digital Currency Initiative na MIT, którego zespół badawczy współpracuje z Rezerwą Federalną w Bostonie nad opracowaniem prototypów dolara cyfrowego. Prywatność powinna być najwyższym priorytetem w każdym systemie płatności, ale dążenie do doskonałości może stworzyć fałszywe oczekiwania. „Podchodzimy do tego jak do cyfrowej gotówki. Ale to nie znaczy, że staramy się wyjść poza gotówkę lub zastąpić gotówkę ”- mówi.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook