Różności i nowinki technologia

Wrażliwy może poczekać. Najpierw zaszczep superrozsiewacze

Był jeden 750 000 osób, które tego dnia przeszły przez Grand Central Terminal. Pracował jako prawnik w wieżowcu na 42 ulicy, który miał bezpośredni dostęp do stacji, skąd co kilka minut odjeżdżały pociągi do 122 miast w Nowym Jorku i Connecticut. Wraz z żoną prowadził małą firmę specjalizującą się w prawie spadkowym na 47 piętrze budynku; spędzał tam godziny, pomagając ludziom negocjować śmierć. Pod koniec dnia roboczego w piątek, 21 lutego, mężczyzna udał się na perony linii New Haven, wsiadł do pociągu i pojechał 30 minut na północ do podmiejskiej miejscowości w hrabstwie Westchester o nazwie New Rochelle. W tym momencie w Stanach Zjednoczonych stwierdzono 34 potwierdzone przypadki Covid-19, wszystkie z nich związane z podróżami międzynarodowymi.

Następnego dnia mężczyzna udał się do swojej synagogi, Young Israel z New Rochelle, tak jak robił to w każdą sobotę. On i jego żona mieli czworo dzieci, choć mieszkało z nimi wtedy tylko dwoje – syna, który poszedł do college’u na Manhattanie i córkę, która jeszcze chodziła do szkoły średniej. Pomimo wymagań swojej pracy był człowiekiem rodzinnym, kimś, kto był równie chętny do grania w Connect 4 ze swoimi dziećmi, jak pisanie briefu na każdą wielką sprawę, nad którą pracował. Jego dom znajdował się blisko Młodego Izraela, w granicach eruu, symbolicznej granicy wyznaczonej przez słupy telefoniczne, linie energetyczne i inne punkty orientacyjne. Wewnątrz eruwu niektóre zasady sabatu są rozluźnione, tak jakby cała okolica była wspólnym domem.

Ta funkcja pojawia się w numerze z grudnia 2020 r. / Stycznia 2021 r. Zasubskrybuj WIRED.

Ilustracja: Carl De Torres, StoryTK

Mężczyzna był z powrotem w synagodze o 11 następnego dnia rano na pogrzeb. Setki wiernych oddawało cześć ocalałemu z Holokaustu, który zmarł dzień wcześniej w wieku 93 lat. Tego popołudnia niektórzy z nich wrócili do Młodego Izraela na wspólny bar i bat micwę. Podczas gdy dzieci bawiły się, mężczyzna i inni dorośli rozmawiali, jedli przystawki i pili koktajle. Urzędnicy służby zdrowia oszacowali później, że podczas tych dwóch wydarzeń mężczyzna miał kontakt z 800 a 1000 osób.

„Poczułem kaszel, który nie był szalony i pomyślałem, że to alergia” – powiedział później mężczyzna New York Law Journal. Kiedy kaszel nie ustąpił, pomyślał o umówieniu się na wizytę u lekarza. Ale dopiero 26 lutego, kiedy dostał gorączki, on, jak to ujął, „zaczął składać dwa do dwóch”. W następnym tygodniu miał udać się do Waszyngtonu na doroczną konferencję Amerykańskiego Komitetu Spraw Publicznych w Izraelu, gdzie przebywał w tym samym pomieszczeniu z członkami Kongresu i głowami państw. Podróż nigdy się nie wydarzyła. Zamiast tego znajomy zawiózł go do szpitala, gdzie kilka dni później uzyskał pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2. Był jedną z pierwszych osób w USA, o których wiadomo, że zaraziły się wirusem poprzez rozprzestrzenianie się przez społeczność.

W następnych dniach liczba przypadków w New Rochelle zaczęła rosnąć. Wynik badania żony mężczyzny i dwojga dzieci był pozytywny. Tak samo zrobił przyjaciel, który zawiózł go do szpitala, razem z członkami rodziny przyjaciela. Każdy, kto był w Young Israel w weekend 22 lutego, był proszony o poddanie kwarantannie, ale dziesiątki były już zarażone, w tym dwie osoby zajmujące się cateringiem przy barze i bat micwa. College syna został zamknięty, podobnie jak liceum córki. 5 marca rabin Young Israel ogłosił, że on też zaraził się wirusem.

W tym momencie Andrew Cuomo, gubernator Nowego Jorku, codziennie organizował konferencje prasowe na temat wybuchu epidemii. New Rochelle miał „prawdopodobnie największe skupisko w Stanach Zjednoczonych” – powiedział. „Liczby rosły, liczby nadal rosną, liczby rosną nieprzerwanie”. Władze stanowe zakreśliły okrąg wokół Young Israel, w promieniu 1 mili, wewnątrz którego wszystkie szkoły i miejsca kultu musiały zostać zamknięte, a duże zgromadzenia były zakazane. Zasady były inne w tym obszarze, ale nie na długo: mieszkańcy New Rochelle żyli w przyszłości, która wkrótce nadejdzie do reszty Stanów Zjednoczonych.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook