RTV

Wszystko, co zapowiedział Apple, listopad 2020 r .: Chip M1, MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini

Oczywiście mobilni kreatywni profesjonaliści również mogą posmakować nowego krzemu. Nowy 13-calowy MacBook Pro z procesorem M1 (i paskiem Touch Bar) trafia do sprzedaży dzisiaj za 1299 USD. To ta sama cena, co w przypadku Pro z procesorem Intel, który ma zastąpić nowy komputer. Te same twierdzenia o poprawie szybkości i wydajności energetycznej, które Apple wprowadził na innych maszynach, odnoszą się również do nowego laptopa Pro. Nowy MacBook Pro z chipem M1 jest szybszy pod względem wydajności procesora i karty graficznej, a także ma ogromny wzrost żywotności baterii – do 20 godzin, twierdzi Apple. Komputer jest wyposażony w dwa porty Thunderbolt / USB 4.

Podobnie jak Air i Mini, nowy MacBook Pro rozpocznie się w przyszłym tygodniu. 16-calowy MacBook Pro nie otrzymał jeszcze aktualizacji M1, więc nowy chip jest dostępny tylko w bardziej kompaktowej maszynie.

macOS 11 Big Sur

: Apple

Następny system operacyjny dla komputerów Mac był w wersji beta od miesięcy, a teraz Apple podał mu dokładną datę premiery. Big Sur będzie dostępne do pobrania za darmo w najbliższy czwartek, 12 listopada.

System operacyjny został zbudowany z myślą o nowych układach M1. Apple twierdzi, że jego krzem sprawia, że ​​oprogramowanie systemowe reaguje dwukrotnie szybciej niż wcześniej, a jednocześnie zapewnia duże przyspieszenie programom takim jak Final Cut Pro i Logic Pro. Należy jednak pamiętać, że Big Sur będzie działać na maszynach z procesorem Intel, a także na maszynach z M1, więc nie jest konieczne kupowanie nowego komputera Mac, aby uzyskać najnowsze ulepszenia oprogramowania.

Najbardziej zauważalną zmianą w Big Sur jest jego odnowiony projekt. Ikony aplikacji są zaokrąglone, podobnie jak w iOS. Paski menu są przezroczyste, dzięki czemu widać za nimi tło. W sumie nowy projekt Big Sur sygnalizuje unifikację trzech systemów operacyjnych Apple: macOS, iOS i iPadOS. Celem jest usprawnienie procesu zarówno dla użytkowników, jak i twórców aplikacji. Aplikacje na komputery będą mogły działać na urządzeniach mobilnych i odwrotnie, dzięki czemu przełączanie się między urządzeniami będzie (miejmy nadzieję) bezproblemowe. W tym celu Apple zaprezentował także „uniwersalne aplikacje”, które zostały stworzone do jednoczesnej współpracy z procesorami Apple Silicon i Intel. Te aplikacje powinny być wstecznie kompatybilne z MacBookami od 2105 roku lub nowszymi.

Jak zwykle, Apple skupia się na prywatności również w Big Sur. Firma reklamowała kilka z tych funkcji na początku tego roku, ogłaszając system operacyjny na letniej światowej konferencji deweloperów. Ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy zyskują większą kontrolę nad informacjami gromadzonymi przez aplikacje i strony internetowe osób trzecich. Na przykład nowy „Raport o prywatności” firmy Big Sur aktywnie śledzi moduły do ​​śledzenia reklam, które pojawiają się w Safari i prowadzi dziennik, aby poinformować użytkownika, ile razy strony internetowe próbują zebrać jego dane.

W tym tygodniu dowiemy się więcej o przejściu na Apple Silicon i dokładniejszej analizie systemu macOS. Opublikujemy również recenzje nowych komputerów Mac z systemem M1, gdy tylko będziemy mieli okazję je przetestować.


Więcej świetnych historii WIRED

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook