GryNowości

Wszystko, czego dowiedzieliśmy się o nowych cywilizacjach, kampaniach i wololo w Age of Empires IV

Niewiele o tym słyszeliśmy Age of Empires IV ponieważ została ogłoszona w 2017 roku, ale w końcu mogliśmy przyjrzeć się grze. Microsoft i deweloper Relic Entertainment pochwalili się sporą ilością materiału z rozgrywki, a także nowymi funkcjami i cywilizacjami, które pojawią się w serii podczas wydarzenia „Fan Preview”. Gra ma również okno premiery: jesień 2021.

Ostatnia główna pozycja w długo działającej historycznej serii strategicznej została wydana w 2005 roku, a nowa gra ma opierać się na formule stworzonej przez poprzednie wpisy, jednocześnie dodając funkcje możliwe dzięki 15-letniemu ulepszeniom technologicznym. Obejmuje to oczywiste rzeczy – takie jak 4K i HDR – do bardziej ukierunkowanych na gry strategiczne ulepszeń, takich jak nowe wyszukiwanie ścieżek, które pomieści mnóstwo jednostek.

Według zespołu odpowiedzialnego za grę w pierwszej wersji gry będzie osiem cywilizacji. Jak dotąd znamy cztery z nich: Mongołowie i Sułtanat Delhi po raz pierwszy pojawiają się w Era imperium, a powrócą Chińczycy i Anglicy. Jak dotąd nie było zbyt wielu informacji o unikalnych zdolnościach i cechach każdej cywilizacji. Jednak widzieliśmy, że Sułtanat Delhi będzie obejmował jednostki słoni i że Mongołowie będą mogli spakować i przenieść swoje budynki i miasta (co jest oszałamiające, aby zobaczyć w akcji).

Bardzo mobilny obóz mongolski.
Obraz: Microsoft

Podczas pytań i odpowiedzi Relic dużo mówił o dodawaniu asymetrii do cywilizacji; Zespół chciał się upewnić, że każdy gra inaczej, z losowo generowanymi mapami odtwarzającymi mocne i słabe strony różnych cywilizacji. Na przykład szeroko otwarta mapa mogłaby przynieść korzyści Mongołom dzięki ich wysoce mobilnym jednostkom i miastom, podczas gdy mapa z wieloma wąskimi punktami mogłaby przynieść korzyści ciężkim w obronie Anglikom. Nadal będą podobne klasy jednostek, ale twórcy chcieli mieć pewność, że gracze będą mogli zmienić styl rozgrywki, jeśli zechcą, a nawet poprowadzić pewną cywilizację, jeśli naprawdę podoba im się jej mechanika.

Twórcy gry opowiadali również o ewolucji kampanii, które pełnią rolę swego rodzaju trybu fabularnego w Era imperium. Ujawnili, że w grze będą cztery kampanie, ale ujawnili tylko szczegóły dotyczące jednej: podboju Normanów. Nie jestem wystarczającym miłośnikiem historii, żeby cokolwiek o tym wiedzieć, ale wygląda na to, że gra będzie próbowała mnie nauczyć. Zespół obszernie mówił o tym, że kampanie będą zawierały materiał dokumentalny z narracją na temat rzeczywistych wydarzeń historycznych, w które będziesz grać.

Założę się, że ten zrzut ekranu kampanii jest naprawdę fajny, jeśli znasz kontekst historyczny.
Obraz: Microsoft

Gra będzie zawierała również nowe mechaniki. Studio pochwaliło się bardzo ciekawą funkcją zwaną stealth force, która pozwala graczom tworzyć zasadzki, w których wrogowie nie będą mogli zobaczyć, jak ich jednostki chowają się i czekają. Jest to funkcja, która ma nadzieję, że twórcy nie tylko dodadzą emocji i napięcia rozgrywce, ale w rzeczywistości da ci powód do trzymania jednostek zwiadowczych w pobliżu, ponieważ musisz upewnić się, że na twojej trasie nie kryje się cała armia.

Wydarzenie prezentowało również walkę w ścianach, w której jednostki mogły walczyć zarówno przed, jak i na szczycie murów zamku, oraz mechanikę oblężenia, w której bazę można było otoczyć jednostkami i – jak sama nazwa wskazuje – bronią oblężniczą. Te dwie mechaniki powinny sprawić, że najazdy i obrona zamków staną się bardziej strategiczne. Dostaliśmy również krótkie spojrzenie na wololo obszarowe, coś, co jest bardzo intrygujące dla fanów Era imperium i memy.

Wololo.
GIF: Microsoft

Fani starszych wpisów z serii również mają na co czekać. Deweloperzy rozmawiali o Age of Empires IV będąc duchowym następcą AoE II, ale nadal zawiera niektóre elementy z III, takie jak dodanie wyboru do mechaniki starzenia. Ostateczna edycja Era imperium II i III również otrzymują aktualizacje.

Age of Empires II: Definitive Edition otrzymuje swój drugi dodatek, zatytułowany Dawn of Dukes, który skupi się na Europie Wschodniej. W tym roku w grze pojawi się również tryb współpracy, który pozwoli ci rozegrać określone kampanie i bitwy ze znajomymi.

Age of Empires III: Definitive Edition powoduje dodanie Stanów Zjednoczonych jako cywilizacji w ramach aktualizacji. Sprytnie, aktualizacja będzie bezpłatna, jeśli rozegrasz wyzwanie, ale gracze, którzy nie chcą podejmować wysiłku, będą mogli ją kupić na Steamie lub w Microsoft Store. Okazało się również, że pierwszy AoE III: Definitive Edition trwają prace nad ekspansją i obejmie cywilizacje afrykańskie.

Jako ktoś, kto grał setki godzin Age of Empires II, Nie mogę się doczekać postępu w drzewie technologicznym Age of Empires IV. Oczywiście chciałbym też więcej szczegółów, zwłaszcza po tak długim oczekiwaniu od ogłoszenia. W jakie inne cywilizacje będziemy grać? Jak wyglądają plany przyszłych rozszerzeń? Czy będą fajne kody? Na razie te pytania pozostają bez odpowiedzi, ale wygląda na to, że nie minie cały wiek, zanim się dowiemy. Nie mogę się doczekać, kiedy dowiem się, że zapomniałem wszystkiego o tym, jak grać w tę grę i natychmiast zostałem zmiażdżony przez łatwą sztuczną inteligencję, gdy w końcu zostanie wydana.

Age of Empires IV będzie dostępny na komputerach z systemem Windows 10 za pośrednictwem Steam, Microsoft Store i Xbox Game Pass na PC jesienią 2021 roku.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook