NowościRTV

Wygląda na to, że seria MSI Summit została stworzona na potrzeby sali konferencyjnej

Przez ostatni tydzień korzystałem z przedprodukcyjnej jednostki MSI Summit E15, która ma zostać wydana jeszcze w tym roku. To część serii Summit, pierwszej próby MSI włamania się do przestrzeni laptopów biznesowych klasy premium.

To nie jest najłatwiejszy rynek do zdobycia. Pracownicy i firmy mają do wyboru wiele przenośnych, trwałych i cenionych opcji, od Dell Latitudes i gigantycznych komputerów ThinkPad Lenovo po piękne, zaawansowane urządzenia, takie jak MacBook Pro i HP Elite Dragonfly.

Nie znamy jeszcze dokładnej ceny Summit E15, ale będzie ona wynosić od 1699 USD do 1899 USD. To stawia produkt gdzieś pośrodku. Jest droższy niż wiele popularnych laptopów konsumenckich, ale nadal jest skierowany do dolnej części klasy premium notebooków biznesowych. Urządzenia takie jak ThinkPad X1 Carbon, HP Elite Dragonfly i Macbook Pro 16 mogą kosztować ponad 2000 USD w konfiguracjach o najwyższej specyfikacji.

Kamera internetowa MSI Summit E15.

Kamera internetowa IR HD obsługuje funkcję Windows Hello.

Klawiatura MSI Summit E15.

Naciśnij klawisz F8, aby dostosować jasność klawiatury.

Chociaż MSI wciąż ma pewne problemy do rozwiązania, mogę powiedzieć, że E15 nie jest do końca Dragonfly, jeśli chodzi o jakość wykonania. Ale z pewnością jest to dobrze wykonane i atrakcyjne urządzenie, które można łatwo nosić w biurze.

Z pewnością nie ma niebezpieczeństwa pomylenia serii Summit z nowoczesną linią MSI – ma elegancki i subtelny klimat premium biznesowego notebooka, podobnie jak HP EliteBook. Korpus jest aluminiowy, a wykończenie (MSI nazywa to „tuszem indyjskim”) ma gładką i wygodną teksturę. Początkowo byłem sceptyczny, gdy MSI reklamowało „wytrzymałość na poziomie wojskowym”, ale z pewnością wydaje się trwała. Nie ma flexu w pokrywie i bardzo mało klawiatury.

To dobry znak dla urządzenia tej wielkości – ma 3,94 funta (ale wydaje się lżejsze) i 0,67 cala grubości. Nie ma problemu z noszeniem po domu ze stosem papierów lub wsuwaniem się do wypchanej teczki na dojazd do pracy.

MSI Summit E15 z prawej.

Dwa porty USB-A i gniazdo microSD po prawej stronie.

Projekt zawiera kilka ładnych akcentów. Na pokrywie zobaczysz nowe, błyszczące logo MSI. Jest minimalistyczny i nowoczesny i zdecydowanie bardziej nadaje się na salę konferencyjną niż smok i tarcza (zwykły branding firmy). Podświetlana klawiatura jest subtelna, ale ładnie wygląda na tle czarnej płyty.

Sama klawiatura wydaje się nieco płaska, chociaż MSI twierdzi, że skok klawiszy wynosi 1,5 mm. Ma przyzwoity klik i nie jest zbyt głośny w środowisku biurowym. Podoba mi się również czcionka kluczowa, która jest przyjazna i łatwa do odczytania. Istnieje kilka przydatnych skrótów klawiszowych, w tym jeden, który przycina kamerę internetową, jeden o nazwie „Flip-N-Share”, który odwraca ekran do góry nogami, jeśli laptop jest ułożony płasko, oraz jeden, który uruchamia Centrum Biznesu i Produktywności MSI, gdzie można może dostosować różne ustawienia wydajności.

MSI Summit E15 z lewej strony.

Dwa USB-C, HDMI i gniazdo audio po lewej stronie.

Touchpad to moja najmniej ulubiona część obudowy. Jest łatwy do naciśnięcia, ale zarówno materiał, jak i kliknięcie wydają się nieco plastyczne. Był również frustrująco niereagujący i czasami całkowicie przestał działać. To kolejna rzecz, którą MSI zapewnia, że ​​naprawi go przed masową produkcją.

A kolejną rzeczą, która jest trochę bummer, są głośniki 2W. Po prostu nie są zbyt głośne. Zrobiłem kilka spotkań Zoom na E15 i nawet przy wysokim poziomie głośności miałem problemy ze słyszeniem dźwięku, jeśli wokół mnie był dosłownie jakiś hałas (powiedzmy, klimatyzator lub szczekający pies). Jeśli jesteś pracownikiem zdalnym, warto o tym pamiętać.

Wewnątrz E15 znajdziesz nowe procesory Intel Tiger Lake 11. generacji. Moja konfiguracja obejmowała czterordzeniowy Core i7-1185G7, górny koniec tej linii (a także 16 GB pamięci RAM, 1 TB pamięci i GPU GTX 1650 Ti Max-Q). Możesz wybrać wyświetlacz UHD 4K, który według MSI obejmuje 100 procent gamy Adobe RGB, ekran dotykowy FHD lub wyświetlacz bezdotykowy FHD (który ma mój model). Jest wyposażony w czterokomorową baterię 82 Wh i ładowarkę USB-C 90 W. Wybór portów jest doskonały, w tym dwa porty USB-C Thunderbolt 4 obsługujące zasilanie i DP1.4a, dwa porty USB 3.2 Gen 2, jedno HDMI, jedno microSD i jedno kombinowane gniazdo audio.

Bezpieczeństwo jest ważnym elementem laptopów biznesowych, a MSI reklamuje wiele funkcji. Seria Summit jest wyposażona w układy zabezpieczające TPM 2.0, a także uwierzytelnianie twarzy i linii papilarnych Windows Hello, a także można zablokować porty USB i gniazdo SD. Obok kamery internetowej znajduje się dioda LED wskazująca, czy jest włączona, czy wyłączona, co działało zgodnie z reklamą. (Na klawiaturze są również diody LED, które informują, czy porty są zablokowane, głośniki są wyciszone, a mikrofon jest włączony czy wyłączony. Nie działały na moim urządzeniu, ale MSI mówi, że zostanie to naprawione dla wersja ostateczna.)

Jeśli chodzi o oprogramowanie, możesz ustawić hasło BIOS, które będzie wymagane podczas rozruchu lub podczas wprowadzania ustawień BIOS. W przyszłości systemy będą obsługiwać platformę Intel vPro, która oferuje dodatkowe funkcje zabezpieczeń i zarządzania – można się spodziewać tego modelu po I kwartale 2021 r.

Sterowniki MSI nie są jeszcze sfinalizowane, a firma twierdzi, że wydajność tego urządzenia nie jest porównywalna z tym, co zobaczysz w rzeczywistości. Więc będę mógł poinformować cię o tym, jak dobrze to wszystko działa pod koniec tego roku, kiedy ostateczna jednostka będzie gotowa.

Touchpad MSI Summit E15.

Touchpad obsługuje gesty do czterech palców.

Do tego czasu, zakładając, że MSI jest w stanie rozwiązać problemy, z którymi się spotkałem, optymistycznie podchodzę do serii Summit. Nie do końca przypomina MacBooka Pro lub HP Elite Dragonfly, ale z pewnością jest dobrze zbudowany i wygląda na to, że jest na najlepszej drodze do bycia konkurencyjną opcją w obszarze laptopów biznesowych. Prawdopodobnie w którymś momencie w ciągu najbliższych kilku miesięcy dokonam przeglądu urządzenia, więc daj mi znać w komentarzach, jakie masz pytania i o czym chciałbyś usłyszeć.

Fotografia: Monica Chin / The Verge

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook