GryOprogramowanie

Wykonawca Apple zasugerował obniżenie prowizji App Store do 20 procent już w 2011 roku

Phil Schiller, dyrektor Apple odpowiedzialny za App Store, podniósł możliwość obniżenia przez firmę 30-procentowej stawki prowizji do 25, a nawet 20 procent w 2011 roku w odpowiedzi na konkurencję. Schiller przesłał ten pomysł w e-mailu do ówczesnego CEO Apple, Steve’a Jobsa i szefa usług Apple, Eddy Cue. Wiadomość e-mail została upubliczniona w ramach walki prawnej firmy z Epic Games. Bloomberg jako pierwszy zgłosił wymianę e-maili.

„Czy uważamy, że podział 70/30 będzie trwał wiecznie?” Zaczyna się e-mail Schillera. „Myślę, że pewnego dnia zobaczymy wystarczające wyzwanie ze strony innej platformy lub rozwiązań internetowych, aby chcieć dostosować nasz model”. Schiller sugeruje, że jeśli Apple miałby kiedykolwiek zmienić strukturę opłat, powinien to zrobić „z pozycji siły, a nie słabości” i odrzuca pomysł, aby Apple obniżył stawkę prowizji, gdy App Store wygeneruje ponad 1 miliard dolarów w rocznym zysku.

Wiadomość e-mail wydana w ramach pozwu Epic przeciwko Apple.
: dokumenty sądowe

„Wiem, że jest to kontrowersyjne, po prostu traktuję to jako inny sposób spojrzenia na wielkość firmy, to, co chcemy osiągnąć i jak zachowujemy konkurencyjność” – napisał Schiller. „Tylko do przemyślenia”. W załączniku do wiadomości e-mail znajduje się plik dziennik “Wall Street artykuł z 2011 roku, w którym omówiono możliwość wykorzystania przez programistów aplikacji internetowych do ominięcia opłat Apple App Store.

30-procentowa prowizja Apple od wielu zakupów w aplikacji ma kluczowe znaczenie dla walki prawnej z Epic Games, która oskarżyła App Store powiązaną z iPhone’ami i iPadami o monopol. Firma Epic jest zobowiązana do korzystania z metody płatności Apple do zakupów w aplikacji Fortnite (a zatem zapłacić 30-procentową prowizję) i to właśnie przejście firmy na oferowanie własnego systemu płatności w aplikacji spowodowało, że Apple wyrzucił grę z App Store.

W odpowiedzi na e-mail Apple powiedział, że nie ma dowodów na to, że opłaty App Store są powiązane z jego zyskiem, a e-mail z 2011 roku nie potwierdził, że sklep osiągnął 1 miliard dolarów zysku, Bloomberg raporty. Analiza przeprowadzona przez Sensor Tower pokazuje przychody z prowizji w App Store w 2020 roku na poziomie około 22 miliardów dolarów, a Epic cytuje jednego świadka, który twierdzi, że jego stopa zysku wynosi około 80 procent.

Apple przez lata dostosowywał swoją strukturę prowizji, ale nigdy nie obniżył standardowej stawki hurtowej do 25 lub 20 procent. W 2016 roku obniżyła prowizję do 15 proc. Dla abonentów, którzy wykupili abonament na ponad rok. Następnie, w zeszłym roku, spadł on do 15 procent dla wszystkich deweloperów, którzy zarabiają poniżej 1 miliona dolarów na sprzedaży w swoim sklepie. Posunięcie to spotkało się z sprzeciwem ze strony krytyków Apple, a dyrektor generalny Epic Tim Sweeney nazwał tę decyzję „wykalkulowanym posunięciem Apple, aby podzielić twórców aplikacji i zachować ich monopol na sklepy i płatności, ponownie łamiąc obietnicę równego traktowania wszystkich programistów”.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook