Foto

Z FC firmy Nikon to odrodzenie aparatu filmowego w bezlusterkowej formie

Nikon stawia na estetykę retro z najnowszym aparatem bezlusterkowym z serii Z. Firma twierdzi, że nowy Z FC, oficjalnie nazwany „Z fc”, został zaprojektowany specjalnie, aby przywołać lustrzankę filmową FM2 z lat 80., z dedykowanymi pokrętłami do ustawień takich jak czas otwarcia migawki, kompensacja ekspozycji i ISO.

Podejście to jest podobne do Nikon DF, pełnoklatkowej lustrzanki cyfrowej w stylu retro, którą Nikon wypuścił w 2013 roku. Ale DF był znacznie większy niż aparaty filmowe, którymi był inspirowany. Z FC ma 20,9-megapikselową matrycę APS-C (i oczywiście nie ma lustra i pryzmatu lustrzanki), co oznacza, że ​​uzyskany aparat jest znacznie bardziej kompaktowy i wygląda znacznie bliżej czegoś w rodzaju FM2.

Poza wyglądem zewnętrznym, Z FC to nowoczesny aparat z bardzo podobnymi specyfikacjami do Z50. Jest ekran dotykowy o zmiennym kącie, elektroniczny wizjer OLED, ładowanie USB-C, łączność bezprzewodowa SnapBridge i oczywiście wymagana teraz możliwość używania go jako kamery internetowej. Podczas gdy aparat można fotografować w trybie w pełni ręcznym za pomocą pokręteł, jest też przełącznik do obsługi PASM, a ustawienia przysłony można sprawdzić za pomocą małego wyświetlacza LCD na górnej płycie.

Natywny zakres czułości ISO to 100-51 200, a hybrydowy system AF z 209 punktami w 87 procentach kadru. Nic dziwnego, że film nie jest tak naprawdę skupiony w Z FC, ale może nagrywać z prędkością do 4K/30 fps.

Jako aparat z mocowaniem Z, Z FC będzie mógł używać dowolnych pełnoklatkowych obiektywów, które są natywne dla aparatów takich jak Z6 i Z7, ale linia obiektywów DX/APS-C firmy Nikon może w pełni wykorzystać Wciąż brakuje niewielkich rozmiarów Z FC. Firma Nikon zapowiada dziś jednak jeden nowy obiektyw stałoogniskowy — 28 mm (odpowiednik 42 mm) f/2,8, który będzie dostępny w specjalnej edycji ze stylizacją, dzięki której będzie wyglądał jak starszy obiektyw Nikkor D. Nikon wypuści również srebrną wersję swojego naleśnikowego zoomu 16-50 mm wraz z Z FC i mówi, że zoom podróżny DX 18-140 mm będzie dostępny w pewnym momencie w tym roku.

ZFC będzie kosztować 959,95 USD za sam korpus, 1099,95 USD ze srebrnym obiektywem 16-50 mm i 1199,95 USD z obiektywem 28 mm. Wszystkie trzy opcje zostaną wydane w kolorze czarnym i srebrnym pod koniec lipca. Firma Nikon udostępnia również sześć dodatkowych opcji kolorystycznych, które będą sprzedawane wyłącznie za pośrednictwem własnej witryny.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook