Różności i nowinki technologia

Zardzewiały, ale nietknięty: nazistowska maszyna szyfrująca Enigma znaleziona na Morzu Bałtyckim

Maszyna szyfrująca Enigma znaleziona na Morzu Bałtyckim leży na stole przed biurem archeologicznym w Szlezwiku-Holsztynie.  Po jej odkryciu maszynę przekazał do biura nurek badawczy Huber.  : Axel Heimken / dpa (: Axel Heimken / picture alliance via Getty Images)
Powiększać / Maszyna szyfrująca Enigma znaleziona na Morzu Bałtyckim leży na stole przed biurem archeologicznym w Szlezwiku-Holsztynie. Po jej odkryciu maszynę przekazał do biura nurek badawczy Huber. : Axel Heimken / dpa (: Axel Heimken / picture alliance via Getty Images)

Getty Images

Nurkowie przeszukujący Morze Bałtyckie w poszukiwaniu wyrzuconych sieci rybackich natknęli się na najrzadsze znalezisko: maszynę szyfrującą Enigma używaną przez nazistów do szyfrowania tajnych wiadomości podczas II wojny światowej.

Urządzenie elektromechaniczne było szeroko używane przez nazistowskie wojsko do szyfrowania komunikatów, które zazwyczaj były transmitowane drogą radiową w alfabecie Morse’a. Trzy lub więcej wirników w urządzeniu wykorzystywało szyfr strumieniowy do konwersji każdej litery alfabetu na inną literę.

Enigma miała wygląd maszyny do pisania. Operator użyłby klawiszy do wpisania tekstu jawnego, a przekonwertowany tekst zaszyfrowany byłby odbity w 26 lampkach nad klawiszami – jedno światło na każdą przekształconą literę. Przekonwertowane litery zostaną następnie przepisane w celu uzyskania tekstu zaszyfrowanego.

Klucze szyfrujące zostały zmienione za pomocą szeregu ustawień urządzenia, które były regularnie zmieniane przy użyciu list, które zostały udostępnione z wyprzedzeniem. Osoby otrzymujące wiadomości musiały używać tych samych list, co nadawcy, aby wiadomości były czytelne.

Nurkowie na zlecenie grupy ekologicznej WWF znaleźli maszynę Enigma w zeszłym miesiącu, szukając porzuconych sieci rybackich w Zatoce Gelting u wybrzeży Niemiec. Jak widać na powyższym obrazku, odzyskane urządzenie było zardzewiałe i skorodowane, ale poszczególne klawisze z oznaczonymi literami pozostają nienaruszone i wyraźnie widoczne.

„Kolega podpłynął i powiedział:„ Jest tam sieć ze starą maszyną do pisania ”- powiedział agencji prasowej DPA Florian Huber, główny nurek. Zespół szybko zdał sobie sprawę, że to urządzenie było czymś znacznie bardziej niezwykłym.

„W ciągu ostatnich 20 lat dokonałem wielu ekscytujących i dziwnych odkryć. Ale nigdy nie marzyłem, że pewnego dnia znajdziemy jedną z legendarnych maszyn Enigmy ”- powiedział Huber Reuterowi.

Nurek powiedział, że podejrzewa, że ​​urządzenie zostało utracone na krótko przed kapitulacją Niemiec w maju 1945 r. W tym czasie przywódcy nazistowscy wydali rozkaz zatopienia okrętów podwodnych w zatoce Gelting, aby zapobiec ich schwytaniu przez siły alianckie.

Enigma utrudniała siłom alianckim śledzenie niemieckich okrętów podwodnych do czasu, gdy brytyjski zespół kierowany przez matematyka i naukowca Alana Turinga złamał szyfrowanie używane przez urządzenie. Ten wyczyn umożliwił aliantom rozszyfrowanie wiadomości o niemieckich ruchach wojskowych. Wielu historyków przypisuje to osiągnięcie skróceniu wojny i zapobieżeniu wielu tysiącom ofiar.

Eksperci z Państwowego Muzeum Archeologicznego zrekonstruują maszynę. Oczekuje się, że proces, który będzie obejmował kompleksowe odsalanie, potrwa około roku.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook