GryRTV

Zawadiacki eskapizm „Piratów Sida Meiera!”

Sid Meier tak jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w branży gier wideo. Ale kim on jest poza imieniem na pudełku?

Niedawny wątek na Reddicie, w którym pytano społeczność o pierwszą grę, w którą grali, zebrał ponad 45 000 komentarzy, z klasycznymi nazwami, takimi jak Tetris, Super Mario Bros., i Spyro na szczycie listy. Zacząłem się zastanawiać, które gry wideo miały na mnie największy wpływ jako dziecko. Obecnie stanowią większą część mojego życia, ale nie zawsze tak było. Urodziłem się w połowie lat 90-tych, więc przegapiłem pierwsze konsole, a po utracie naszego ukochanego Gameboya Color (skradzionego w kwiecie wieku) technologicznym sercem mojego domu stał się rodzinny komputer stacjonarny.

Dzięki uprzejmości MJ Lewisa

To była domena mojego taty i wciskałem się obok modemu telefonicznego, aby oglądać go, jak gra w klasyczne gry, takie jak Menedżer piłkarski i Airline Tycoon. Generalnie byłem zadowolony, dopóki jedna gra nie zdołała wypromować mnie na gracza: wydanie 2004 Piraci Sida Meiera!

Patrząc teraz na grę, łatwo zrozumieć, dlaczego tak bardzo mi się spodobała. Zaczynasz jako korsarz, kierując swoim statkiem po otwartej mapie Karaibów w poszukiwaniu sławy, fortuny i utraconej rodziny. Spotkania na falach prowadzą do bitew morskich w czasie rzeczywistym, w których gracze używają klawiatury numerycznej do strzelania z armat do statku wroga, próbując zręcznie manewrować przez atak kul armatnich. Jest to zaskakująco taktyczne: możesz wybrać rodzaj kul armatnich, które wystrzeliwuje twój statek, z różnymi typami zadającymi określone uszkodzenia wrogiemu statkowi lub jego załodze. Zmniejszenie liczby załogi ułatwia wygranie walki na miecze, zaciętej bitwy z kapitanem wroga na pokładzie jego (miejmy nadzieję) na wpół rozbitego statku.

To mogłoby wydawać się niepotrzebnie wojownicze, gdyby nie było tak cholernie zabawne – i do tego opłacalne. Zabranie wrogiego statku zapewnia załogę, towary i złoto, ale może zaszkodzić twojej reputacji, z kim statek był powiązany. Dobra reputacja sprawi, że będziesz mile widziany w osadach frakcji, aby sprzedawać swoje towary i, co najważniejsze, tańczyć z niesamowicie bujną córką gubernatora. Mini-gra taneczna rozgrywa się na klawiaturze numerycznej i jest zasadniczo grą rytmiczną, wymagającą szybkiego refleksu i nienagannego wyczucia czasu. Mój tata nie miał żadnego i doskonale pamiętam, jak wołał mnie do komputera, aby pomóc mu uzyskać pełne kombinacje, których potrzebował, aby zaimponować dworzanom.

Jak dotąd Piraci Sida Meiera! zawiera eksplorację otwartego świata, bitwy morskie, systemy handlu i reputacji oraz mini-gry z walką i rytmem, ale nie poruszyłem nawet części strategii turowej. Ta gra absolutnie nie chce być ograniczona przez jeden gatunek i oferuje graczom prawdziwy szwedzki stół mechaniki gry. Dla niektórych to było za dużo. Ale dlaczego dokonano tych wyborów?

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook