Oprogramowanie

Zegarek Nubia to dekadencka inteligentna bransoletka OLED

W niektórych z pierwszych wiarygodnych doniesień o „Apple iWatch”, które pamiętam, czytałem, opisywano go jako „wykonany z zakrzywionego szkła”. Ostateczny Apple Watch oczywiście do pewnego stopnia używał zakrzywionego szkła, ale tak naprawdę nie było to cechą definiującą produkt. W końcu w 2013 roku The New York Times powiedział, że zegarek Apple miał „wyróżniać się na tle konkurencji w oparciu o zrozumienie firmy, jak takie szkło może zakrzywiać się wokół ludzkiego ciała”. Wyobrażałem sobie coś bardziej futurystycznego niż to, co otrzymaliśmy.

Coś, co wyglądało mniej więcej jak zegarek Nubia. Nowy smartwatch Nubii to w zasadzie bransoletka zdominowana przez duży, elastyczny ekran OLED, który zakrzywia się w połowie wokół nadgarstka, co jest technicznie imponujące. Po kilku tygodniach noszenia, myślę, że to chyba najlepsze, że Apple Watch okazał się taki, jaki był. Ale jeśli chcesz, aby Twoja technologia do noszenia była przede wszystkim wyrazem ambicji inżynieryjnych, warto ją zobaczyć.

Zegarek Nubia właśnie wystartował na Kickstarterze z cenami zaczynającymi się od 199 dolarów, a jego kampania została już sfinansowana. Chińska wersja urządzenia, które testowałem, jest już dostępna w sprzedaży i obsługuje inne oprogramowanie, więc nie traktuj tego jako recenzji – to tylko moje wrażenia ze sprzętu na wypadek, gdybyś myślał o wsparciu .

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że jest dość masywny przy grubości 14,2 mm, chociaż przynajmniej wydaje się solidny dzięki swojej w dużej mierze metalowej konstrukcji. Ma klasę odporności na wodę i kurz IP54 i jest dość wygodny w noszeniu, chociaż nie powiedziałbym, że podoba mi się jego wygląd. Jest to bezwstydnie techniczne urządzenie, ale jest przynajmniej trochę bardziej eleganckie niż poprzednie podejście Nubii do koncepcji, Alpha.

Ekran ma przekątną 4 cale i rozdzielczość 960×192; możesz zobaczyć piksele, jeśli przyjrzysz się uważnie, ale jest wystarczająco ostry przy zwykłej odległości oglądania. Widok na zewnątrz może być trochę trudny i nie ma automatycznej regulacji jasności, ale poza tym jest tak mocny i kontrastowy, jak można się spodziewać po dobrym panelu OLED. Wyświetlacz jest pokryty elastycznym szkłem firmy Schott, która współpracowała z Samsungiem nad ultracienkim szkłem do telefonów składanych. Z łatwością zgina się wokół nadgarstka i nie widziałem jeszcze żadnych zadrapań ani innych uszkodzeń.

Reszta specyfikacji specyfikacji zegarka Nubia jest nieco mniej ambitna. Jest starzejący się procesor Snapdragon Wear 2100, który nie jest świetnym znakiem, i bateria 425 mAh. (Nubia twierdzi, że powinno to trwać około 36 godzin po naładowaniu; nie mogę jeszcze mówić w imieniu modelu globalnego, ale na podstawie mojego doświadczenia powiedziałbym, że na pewno będziesz musiał ładować go codziennie). Zawiera również zwykły zestaw czujników tętna, ruchu i lokalizacji, a zegarek ma typowe podstawowe funkcje śledzenia sprawności. W Chinach może działać jako samodzielny telefon z obsługą LTE eSIM.

Oprogramowanie niestandardowe jest dość proste, przynajmniej w tym chińskim modelu. Nie ma możliwości reagowania na powiadomienia lub dostosowywania dołączonych tarcz zegarka, chociaż możesz edytować tekst w trybie „marquee”, który stale przewija się po ekranie. Chociaż na papierze jest wiele funkcji, nie zawsze działa tak, jak można się spodziewać. Na przykład aplikacja muzyczna obsługuje tylko utwory, które zostały załadowane do pamięci zegarka – nie można jej używać do sterowania odtwarzaniem na telefonie.

Ogólny interfejs użytkownika jest bardzo prosty – przesuń palcem w górę po tarczy zegarka, aby wyświetlić powiadomienia, w dół, aby uzyskać szybkie ustawienia, oraz w lewo lub w prawo, aby uzyskać dostęp do wbudowanych aplikacji. Jak można się spodziewać, został zaprojektowany tak, aby zmaksymalizować skrajną pionowość ekranu, więc informacje są zwykle wyświetlane wokół połowy nadgarstka. Ale w praktyce nie ma to większego znaczenia dla użyteczności. Na przykład, chociaż aplikacja pogodowa wyświetla od razu prognozę na cały tydzień, nadal musisz zgiąć nadgarstek, aby zobaczyć więcej niż środkową część ekranu. Czy to naprawdę wygodniejsze niż przesuwanie zwykłego zegarka?

Zegarki to urządzenia osobiste, które pozwalają ich użytkownikom wyrażać siebie. W przypadku zegarka Nubia, komunikuje on, że jesteś na tyle zainteresowany elastycznymi ekranami OLED, że chcesz być jedną z pierwszych osób na świecie, które owijają Twój nadgarstek i chcesz wesprzeć projekt na Kickstarter. Jeśli to brzmi jak ty, pozdrawiam cię, ale prawdopodobnie nie powinieneś oczekiwać eleganckiego produktu. Bardziej szczegółowo sprawdzimy wersję globalną, gdy będzie dostępna.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook