Nowości

Zillow wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby poprawić szacunki wartości domu

Historie ludzi otrzymywanie ofert gotówkowych za swoje domy o dziesiątki tysięcy dolarów powyżej ceny wywoławczej stało się normalne. W tym roku zapasy na amerykańskim rynku mieszkaniowym osiągnęły rekordowo niski poziom, podczas gdy ceny domów osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Dyrektor generalny Redfin, Glenn Kelman, niedawno podkreślił szaleństwo z ćwierkać opowiada historię nabywcy domu, który zaproponował nazwanie swojego pierworodnego dziecka imieniem sprzedawcy – i został odrzucony.

Gdy gorący amerykański rynek mieszkaniowy zaczął się przegrzewać, w lutym Zillow zaczął składać wstępne oferty kupna domów za gotówkę w oparciu o swoje szacunki cenowe. Teraz Zillow zaktualizował swój algorytm na podstawie tych szacunków w sposób, który według firmy sprawi, że będą one dokładniejsze – i umożliwi Zillowowi zaoferowanie zakupu większej liczby domów.

Właściciele około 900 000 nieruchomości początkowo kwalifikowali się do otrzymywania automatycznych ofert zakupu domu za gotówkę. Główny analityk Zillow, Stan Humphries, powiedział, że zmiana w sztucznej inteligencji zwiększy tę pulę o 30 procent. Rzecznik firmy powiedział, że Zillow Offers może zamknąć sprzedaż w ciągu zaledwie tygodnia.

Zillow wcześniej określił wartość domów przy użyciu prawie 1000 odmian algorytmów wywodzących się z rynków lokalnych. Teraz wszystkie ceny w całym kraju będą ustalane przez jedną sieć neuronową. Zillow twierdzi, że nowy algorytm zmniejszy błędy szacowania ceny o 11,5 procent w przypadku domów poza rynkiem w prawie 30 regionach Stanów Zjednoczonych. W porównaniu z poprzednią wersją algorytmu błędy najbardziej zmniejszyły się w Phoenix, a następnie w San Antonio, Tampie i Houston.

Korzystając z nowego algorytmu, Zillow będzie częściej aktualizować swoje szacunki wartości 104 milionów nieruchomości na 23 rynkach USA. Mniej więcej w czasie, gdy firma została założona w 2005 roku, wyceny były aktualizowane co miesiąc. Ostatnio były aktualizowane kilka razy w tygodniu; teraz niektóre szacunki mogą być aktualizowane codziennie.

Szacunki dotyczące domów Zillow są popularnym tematem rozmów lokalnych, zwłaszcza na gorących rynkach mieszkaniowych. Niedawny Sobotnia noc na żywo Skit porównywał surfowanie w Zillow do seksu przez telefon i żartował, że dla osób po trzydziestce „przyjemność, jaką kiedyś czerpałeś z seksu, teraz pochodzi z oglądania cudzych domów”.

Zillow rozwija swój algorytm wyceny domów od 15 lat. Ruch w kierunku pojedynczej sieci neuronowej rozpoczął się w 2019 r. po publicznym konkursie mającym na celu poprawę szacunków, w którym ponad 3000 zespołów walczyło o nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów. Dwóch na trzech finalistów w tym konkursie wykorzystało podejścia oparte na sieciach neuronowych, forma głębokiego uczenia, która według Zillow jest bardziej zdolna do rozpoznania związku między danymi wykorzystanymi do oszacowania wyceny domu.

Na przykład Humphries powiedział, że nowe podejście pozwala lepiej uchwycić wartość nieruchomości nadbrzeżnych lub wpływ wielkości pobliskich domów na wyceny.

„Stare podejście miałoby trudności w zrozumieniu wartości domów nad wodą w tym hrabstwie” – powiedział. „Sieci neuronowe, które są wyszkolone w całym kraju, mogą pobierać informacje z innych części kraju o wartości nabrzeża i stosować je w lokalnej geografii, nawet jeśli w tej geografii nie było wielu takich domów”.

Szacunki wartości domu opierają się na dziesiątkach czynników dotyczących nieruchomości, w tym na powierzchni i lokalizacji. Niektóre wykazy zawierają również dane pochodzące z rozliczeń podatkowych i ewidencji sprzedaży. Od 2016 roku firma korzysta również z komputerowych systemów wizyjnych, które wyciągają wnioski ze zdjęć ofert domów.

Rozszerzając swój program o kupowanie domów, firma ma nadzieję wprowadzić na rynek nieruchomości wrażliwość e-commerce jednym kliknięciem, powiedział dyrektor generalny Rich Barton. „W końcu chcemy, aby większość domów w kraju znajdowała się w tym pudełku z ofertą na żywo” – powiedział.

Firma ma również nadzieję skorzystać z tego, co nazywa „wielkim przetasowaniem”, ponieważ coraz więcej osób chce częściej pracować z domu, a milenialsi chcą kupować domy.

Miliardy ludzi co roku ogląda oferty Zillow, wielu, jak powiedział Barton, marzy lub angażuje się w voyeuryzm. Dla nich Zillow stara się „zaangażować lub bawić”, ale dla osób kupujących i sprzedających domy Zillow chce sprzedawać więcej usług. Oprócz kupowania domów, Zillow zwiększa również usługi, takie jak pożyczki mieszkaniowe, ubezpieczenie domu i pomoc w przejściu przez proces depozytu.


Więcej wspaniałych historii WIREDZostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook