Różności i nowinki technologia

Zmiany klimatyczne zamieniają miasta w piekarniki

Niezależnie od strony subiektywna debata między miastem a wsią, w której się toczysz, obiektywne prawa termodynamiki dyktują, że miasta przegrywają przynajmniej na jednym froncie: zwykle stają się nieznośnie cieplejsze niż otaczające je obszary wiejskie. Dzieje się tak dzięki efektowi miejskiej wyspy ciepła, w którym budynki i drogi łatwo absorbują energię słoneczną i dobrze oddają ją w nocy. Zieleń terenów wiejskich natomiast zapewnia cień i chłodzi powietrze, uwalniając wodę.

Zmiany klimatyczne jeszcze bardziej pogarszają efekt miejskiej wyspy ciepła w miastach na całym świecie, a sytuacja będzie się tylko pogarszać. O wiele gorzej. Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał nową technikę modelowania, aby oszacować, że do 2100 roku miasta na świecie mogą się ogrzać średnio nawet o 4,4 stopnia Celsjusza. Z perspektywy ta liczba zaciera optymistyczny cel porozumienia paryskiego dotyczący światowy średni wzrost temperatury o 1,5 stopnia C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. W rzeczywistości liczba zespołu ponad dwukrotnie zwiększa trudny cel porozumienia, jakim jest ograniczenie tego globalnego wzrostu do nie więcej niż 2 stopni C.

Do tego momentu globalne modele klimatyczne miały tendencję do lekceważenia obszarów miejskich i nie bez powodu, ponieważ stanowią one zaledwie 3 procent powierzchni lądowej planety. Miasta są tylko momentem. Badacze są bardziej zainteresowani dynamiką rzeczy, takich jak ocean, lód i prądy powietrzne. „Wypełniamy tego rodzaju lukę” – mówi Lei Zhao, klimatolog z University of Illinois w Urbana-Champaign i główny autor artykułu opublikowanego w Zmiana klimatu przyrody opisywanie modelowania. „Zapewniamy prognozy na przyszłość dla miast”.

Model jego zespołu sugeruje, że cieplejsze miasta mogą mieć katastrofalne skutki dla miejskiego zdrowia publicznego, które już cierpi z powodu rosnących upałów. Według Światowej Organizacji Zdrowia w latach 2000–2016 liczba osób narażonych na fale upałów wzrosła o 125 milionów, a ekstremalne upały pochłonęły ponad 166 000 istnień ludzkich w latach 1998–2017. Podczas gdy w tej chwili połowa światowej populacji mieszka w miastach. według autorów nowego artykułu przewiduje się, że do 2050 roku odsetek ten wzrośnie do 70 procent. Ludzie szukający okazji ekonomicznej nieświadomie narażają się na niebezpieczeństwo.

„Kiedy czytam te artykuły, po prostu nie wiem, co jest nie tak z ludzkością, szczerze mówiąc z tobą. Ponieważ to tak, jakby ta sama piosenka była śpiewana przez różnych ludzi ”- mówi klimatolog Camilo Mora z University of Hawaii w Manoa, który nie był zaangażowany w tę pracę. „No dalej, człowieku! Kiedy poważnie podejdziemy do tego problemu? To kolejna osoba dzwoniąca. Z jakiegoś powodu nie chcemy tego słuchać. ”

Aby obliczyć, o ile może wzrosnąć temperatura w mieście, Zhao i jego koledzy z szeregu instytucji, w tym Uniwersytetu Princeton i Lawrence Berkeley National Laboratory, stworzyli model statystyczny klimatu w regionach miejskich, koncentrując się na zmianach temperatur i wilgotności. Te dwa czynniki są konspiracyjnym zagrożeniem ekstremalnego ciepła: nasze ciała reagują na wysokie temperatury przez pocenie się, które jest bardziej znane jako chłodzenie wyparne. Jednak wilgoć sprawia, że ​​proces ten jest mniej wydajny, ponieważ im bardziej wilgotne jest powietrze, tym rzadziej przyjmuje parujący pot z naszego organizmu. Dlatego wilgotne upały są o wiele bardziej nieprzyjemne niż suche upały.

Obraz może zawierać: Wszechświat, Kosmos, Astronomię, Kosmos, Planetę, Noc, Na zewnątrz, Księżyc i Naturę

Przewodnik WIRED po zmianach klimatu

Świat się ociepla, pogoda się pogarsza. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, co ludzie mogą zrobić, aby przestać niszczyć planetę.

Ciepło i wilgoć są nie tylko niewygodne; mogą być niebezpieczne. Mora zidentyfikowała 27 różnych sposobów, w jakie ciepło może zabić człowieka. Kiedy twoje ciało wykryje, że się przegrzewa, przekierowuje krew z narządów w twoim wnętrzu do skóry, w ten sposób rozpraszając więcej ciepła w otaczającym cię powietrzu. (Dlatego twoja skóra staje się czerwona, gdy jesteś rozgrzany.) W ekstremalnym upale może to wymknąć się spod kontroli, powodując niedokrwienie lub krytycznie niski przepływ krwi do narządów. Może to spowodować uszkodzenie ważnych narządów, takich jak mózg lub serce. Ponadto wysoka temperatura ciała może powodować śmierć komórek, zwaną cytotoksycznością cieplną. Wilgotność zwiększa ryzyko przegrzania i niewydolności organów, ponieważ nie można się pocić tak skutecznie, aby się ochłodzić.

Zostaw komentarz

Maciek Luboński
Z wykształcenia jestem kucharzem , ale to nie przeszkadza mi pisać dla Was tekstów z wielu ciekawych dziedzin , których sam jestem fanem.Piszę dużo i często nie na tak jak trzeba , ale co z tego skoro tak naprawdę liczy się pasja.

Najlepsze recenzje

Video

gallery

Facebook